İstanbul Arkeoloji Müzeleri'ndeki bir grup mezar steli
A group of graves steel in Istanbul Archaeology Museums
- Tez No: 704040
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇALIK ROSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmamızda İstanbul Arkeoloji Müzeleri'ndeki buluntu yeri olarak Byzantion kaydedilmiş 33 mezar steli ele alınmıştır. Stellerdeki aşırı yıpranma, stilistik ve tipolojik açıdan değerlendirmeyi güçleştirmiş olsa da stel tipleri ve figür tipleri detaylı şekilde incelenmiştir. Bu çalışmada ilk bölümde Byzantion tarihi ve kentin konumu ele alınmıştır. İkinci bölümde stel tipleri alınlıklı, alınlıksız ve katlı olmak üzere üç başlık altında ele alınmıştır. Üçüncü bölümde steller üzerinde ki figür tipleri ele alınmıştır. Dördüncü bölümde stellerde ki konulara ve kompozisyon şemalarına değinilmiştir. Katalog bölümünde, çalışmamıza konu olan stellere ait bilgilere yer verilmiştir. Mezar stellerinin tipolojik, ikonografik ve stilistik açıdan değerlendirilmesi sonucunda elde edilen bulgular çalışmanın sonuç bölümünde verilmiştir. Elde edilen bulgular grafikler ve tablolar ile desteklenmiştir. Çalışmanın sonucunda Byzantion kentinin ölü gömme geleneği açısından çevre bölgeleri etkilediğini görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, 33 tomb stelae originating from Byzantion in Istanbul Archeology Museum were handled. Although the excessive wear on the steles made it difficult to evaluate stylistically and typologically, the stele types and figure types were examined in detail. In the first part, Byzantion history and the location of the city are discussed. In the second chapter, stele types are discussed under three headings: with a pediment, without a pediment, and a fold. In the third chapter, figure types on steles are discussed. In the fourth chapter, the subjects on the steles and composition schemes are mentioned. In the catalog section, information about the steles that are the subjects of our study is given. The findings obtained as a result of the typological, iconographic and stylistic evaluation of the tomb steles are given in the conclusion part of the study. The findings obtained were supported by graphics and tables. As a result of the study, it is seen that the city of Byzantion affected the surrounding regions in terms of burial tradition.