T.S.K. asker hastanelerinde görev yapan yöneticilerin karşılaştıkları yönetsel sorunların analizi
The Analysis of problems faced by administrators who worh in Turkish military hospitals
- Tez No: 70407
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSEN ALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
VI. ÖZET Hastaneler sağlık sisteminin en büyük alt sistemidir. Bu nedenle hastanelerin performansı, sağlık sisteminin performansını büyük ölçüde etkilemektedir. Hastanelerin performansı, yönetimin en temel ve nihai sorumluluğudur. Kurumsal performansı artırmak için, yöneticilerin karşılaştıkları sorunların çözümlenmesi gereklidir. Bu çalışmanın amacı; Asker hastanesi yöneticilerinin karşılaştıkları sorunların belirlenmesidir. Araştırma evrenini, asker hastanelerinde görev yapan yöneticiler oluşturmaktadır. Veriler, anket yöntemiyle toplanmıştır. Problemleri ve derecelerini belirlemek için tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Gruplar arasındaki farkın önemliliğini test etmek için parametrik ve nonparametrik hipotez testleri uygulanmıştır. Bu çalışma sonucunda yöneticilerin karşılaştıkları sorunlar, önem derecesine göre şöyle sıralanmıştır; 1. Personele Yönelik Sosyal imkanlar 2. Finansman 3. Hasta ve Hasta Yakınlarıyla ilgili Sorunlar 4. Bürokrasi 5. Personel Durumu 6. Fiziki Yapı ve Tıbbi Teknoloji 7. Mevzuat 8. Örgütleme 9. Malzeme-ikmal 10. Verimlilik 11. Emniyet 12. Kontrol 13. Eğitim 14. Yetki-Sorumluluk 15. Bilgi Sistemleri 16. İletişim 17. Planlama 89
Özet (Çeviri)
VII. YABANCI DİLDE ÖZET Hospitals are the largest component of Health System, there fore performance of the hospitals greatly determines performance of Health System. The performance of hospitals is the ultimate and main nesponsibility of hospital managers. To improve organizational performance, it is necessory to solve specific problems hospital managers encounter. The purpose of this study is to investigate the problems military hospitals' managers faced. The study population comprised managers working at military hospitals in Turkey. Questionaire method were empleyed to collect data. Basic descriptive statistical procedures were applied to find degree of problems and (Head physician, assistant head physician and Hospital administrator) tests were employed to testing the differences between two or more groups. Parametric and nonparametric hypotesis testing procedures. With this study, it is found out that problems of managers can be sorted as follows, according to their importance; 1. Fringe benefit 2. Financial 3. Problems related to patients and their relatives 4. Bureaucracy 5. Personnel 6. Technical competency 7. Rules 8. Organization 9. Purchacing-meterial management 10. Efficiency 11. Safety 12. Control 13. Education 14. Balance between authority and responsibility 15. Informaniton system 16. Communication 17. Planning. 90