Evaluation of the effect of RhoB inhibition on cancer stem cell properties in NSCLC A549 cells
KHDAK A549 hücrelerinde RhoB inhibisyonunun kanser kök hücre özellikleri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 704083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK DİDEM KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kanser kök hücre modeli, küçük bir kanser hücresi alt grubunun kendi kendini yenileyebileceğini ve büyük ölçüde tümörlerin yol açtığını öne sürüyor. Bu tip hücrelerin, şu anda kullanılmakta olan kemoterapiye duyarsız olan, tümör başlatan mutant hücrelerin rejenerasyonu için bir rezervuar olduğu düşünülmektedir. RhoB GTPaz, hücre sağkalımı, tümör oluşumu, anjiyogenez, göç ve metastazın düzenlenmesinde rol oynar. Daha yüksek derecelerde tümör ilerlemesi ve invazivliği, RhoB ekspresyonu ile ilişkilidir. Rho GTPaz'ların, özellikle RhoB'nin kanser kök hücre özelliklerine katkısı henüz tam olarak araştırılmamıştır. Bu çalışma, RhoB ekspresyonu ile küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hücrelerinin sferoid oluşumu ve kendini yenileme gibi in vitro kanser kök hücre benzeri özellikleri arasındaki olası ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. RhoB'nin inhibisyonu kanser kök hücre benzeri özellikleri teşvik edip edemeyeceğini belirlemek için RhoB siRNA veya AllStars siRNA negatif kontrol A549 hücrelerine transfekte edilmiştir. Sferoid oluşumu deneyi, hücrelerin serumsuz kültür ortamında büyüme yeteneğini değerlendirmek için kullanılmıştır. Sonuçlar, RhoB inhibisyonunun A549 hücrelerinde kanser kök hücre benzeri özelliklerin geliştirilmesinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olmadığını göstermiştir. Bu çalışma, RhoB'nin tümör sferoid oluşumu gibi in vitro kanser kök hücre özelliklerine katkısının daha iyi anlaşılmasına yol açabilir.
Özet (Çeviri)
The cancer stem cells model suggests that a small subgroup of cancer cells can self-renew and substantially leads to the recurrence of tumors. Such cells are thought to be a reservoir for the regeneration of tumor-initiating mutant cells, which are insensitive to the chemotherapy currently being used. RhoB GTPase is implicated in regulating cell survival, tumorigenesis, angiogenesis, migration, and metastasis. Higher degrees of tumor progression and invasiveness are associated with RhoB expression. The contribution of Rho GTPases, in particular RhoB, in cancer stem cell properties, has not yet been fully explored. This study aims to explore the possible relationship between RhoB expression and the in vitro cancer stem cell-like characteristics of non-small cell lung cancer cells such as spheroid formation and self-renewal. To determine whether the inhibition of RhoB could promote CSCs-like characteristics, RhoB siRNA or AllStars siRNA negative control were transfected into A549 cells. The spheroid formation assay was used to evaluate the ability of cells to grow in serum-free culture conditions. The results demonstrated that inhibition of RhoB did not have a statistically significant effect in promoting cancer stem-like properties in A549 cells. This study may lead to further understanding of the contribution of RhoB to in vitro cancer stem cell features, such as the formation of tumorspheroids.