Cerrahi destekli hızlı üst çene genişletmesinin diş rengine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of surgically assisted rapid maxillary expansion on tooth colour
- Tez No: 989345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ SUNAL AKTÜRK, PROF. DR. GÖKMEN KURT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-İ Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Bu uzmanlık tez çalışmasının amacı cerrahi destekli hızlı üst çene genişletmesinin (CDHÜÇG) maksiller kesici ve kanin dişlerin rengine etkisini değerlendirmek; dişlerin pulpa hassasiyeti, midpalatal sutura komşu alveolar kemiğin ve midpalatal sutur bölgesinin trabeküler kemik yapısı, periodontal sağlığı ve genişletme miktarı ile dişlerin renkleri arasında ilişki olup olmadığını tespit etmek ve genişletme uygulanmamış kontrol grubuyla karşılaştırmaktır. Çalışmamızda uygun kriterleri karşılayan 15 hasta (6 kadın, 9 erkek; yaş ortalaması: 22,07 ± 3,37 yıl) CDHÜÇG grubuna, herhangi bir ortodontik tedavi uygulanmayan 15 hasta (8 kadın, 7 erkek; yaş ortalaması: 23,87 ± 1,13 yıl) ise kontrol grubuna dahil edilmiştir. Maksiller ön altı dişin renk ölçümleri spektrofotometre (VITA Easyshade Advance 4.0; VITA Zahnfabrik, Bad Säckingen, Almanya) ile, periodontal sağlığı Gingival İndeks (GI), Cep Derinliği (CD), Plak İndeksi (PI) ile, pulpa hassasiyeti elektrikli pulpa testi (EPT) (Digitest II TM, Parkell) ile değerlendirilmiştir. Tüm ölçümler başlancıç (T0), ekspansiyon tamamlandıktan hemen sonra (T1), 3. ay (T2) ve 6. ay (T3) zamanlarında kaydedilmiştir. Kontrol grubu için T1 ölçümleri 1. ayda yapılmıştır. Renk değişimi CIE L*, a*, b* değerleri ve ΔE₀₀ formülüyle hesaplanmıştır. CDHÜÇG grubunda, sutura komşu alveolar kemiğin ve midpalatal sutur bölgesinin trabeküler kemik yapısını değerlendirmek amacıyla T0 ve T3 dönemlerinde alınan konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri üzerinde fraktal analiz (FA) yapılarak Fraktal Boyut (FB) değerleri elde edilmiş, genişletme miktarını belirlemek için dentoalveolar ve iskeletsel parametreler ölçülmüştür. Veri analizleri MedCalc Statistical Software version 12.7.7 (MedCalc Software bvba, Ostend, Belgium; http://www.medcalc.org; 2013) programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro–Wilk testi ile incelenmiştir. Normal dağılıma uymayan bağımsız iki sürekli değişken için Mann–Whitney U testi, bağımlı ikiden fazla sürekli değişken için Friedman testi ve anlamlı sonuçlarda Bonferroni düzeltmeli Wilcoxon Signed-Rank testi kullanılmıştır. Kategorik değişkenler Ki-Kare testi, gerektiğinde Yates düzeltmesi veya Fisher's Exact testi ile; ikiden fazla bağımlı grup karşılaştırmaları ise Cochran's Q testi ile değerlendirilmiştir. Normal dağılıma uygunluk göstermeyen iki sürekli değişken arasındaki ilişki Spearman's Rho korelasyon katsayısı ile değerlendirilmiştir. Tüm analizlerde istatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Renk değerlerinin gruplar arası karşılaştırmasında T0'da maksiller anterior altı dişte L* değerinde ve kanin dişte a* değerinde, T1'de santral ve lateral dişlerde L* değerinde, T2'de lateral dişin b* ve kanin dişin a* değerinde CDHÜÇG grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı fark saptanırken, T3'te anlamlı fark bulunmamıştır (p<0,05). Grup içi değerlendirmelerde CDHÜÇG grubunda santral ve kanin dişlerde L* değerinin T0-T2 ve T0-T3 arasında, kanin dişte a* değerinin T0-T3 arasında anlamlı değişim gösterdiği; lateral dişte ise anlamlı değişim olmadığı belirlenmiştir. Kontrol grubunda santral ve lateral dişlerin L* değeri T1-T2 arasında, kanin dişin L* değeri ise T0-T3 arasında anlamlı değişim göstermiştir (p<0,05). Zaman aralıklarına göre renk değerlerinin değişimi karşılaştırıldığında maksiller anterior altı dişin L* değerinin T0-T2, T0-T3, T1-T2 ve T1-T3'te; lateral dişin b* değerinin T0-T2 ve T1-T2'de; kanin dişin a* değerinin T1-T2'de gruplar arası anlamlı fark gösterdiği saptanmıştır (p<0,05). ΔE₀₀ değerleri iki grup arasında karşılaştırıldığında, lateral dişin T0–T1 ΔE₀₀ değerleri ve santral dişin T0–T2 ΔE₀₀ değerleri CDHÜÇG grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksektir. T0–T3 zaman aralığı incelendiğinde ise maksiller anterior altı dişin ΔE₀₀ değerleri CDHÜÇG grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksektir (p < 0,05) CDHÜÇG uygulanan hastalarda EPT'ye negatif yanıt T1 döneminde anlamlı olarak artmış, bu artış T3 zamanında azalark başlangıç değerlerine yakalaşarak anlamlı fark gözlenmemiştir. Kontrol grubunda ise altı aylık takip sürecinde maksiller anterior altı diş EPT'ye negatif yanıt vermemiştir. CDHÜÇG grubunda lateral dişte PI T0'a göre T1 ve T2 zamanında anlamlı artış gösterirken, kanin dişte PI T0'a göre T2 zamanında anlamlı artış göstermiştir.(p<0,05) CDHÜÇG grubunda santral dişte T1-T0 ve T2-T0 zaman aralığındaki artış kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksektir.(p<0,05) CDHÜÇG grubunda santral dişin CD T1 zamanında kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksekken (p<0,05), takip sürecinin sonu olan T3 döneminde kontrol grubu ile benzer değerlere dönmüştür. Santral dişte anlamlı CD artışı meziobukkal (MB) yüzeyde gerçekleşmiştir. Lateral dişte CD başlangıçta kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksekken, 6. ayda kontrol grubu ile arasında anlamlı fark gözlenmemiştir.(p>0,05) benzerdir. Kontrol grubunda CD, PI, GI değerleri altı ay içerisinde anlamlı değişim göstermememiştir. (p>0,05) CDHÜÇG grubunda dentoalveolar ve iskeletsel genişletme miktarlarını değerlendirmek için yapılan tüm ölçümlerde T0 değerlerine göre T3 değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı artış gözlenmiştir. (p<0,05) Midpalatal sutur bölgesinin ve sutura komşu alveolar kemiğin trabeküler yapısı değerlendirildiğinde, FB değerleri T3'te T0 a göre istatistiksel olarak anlamlı azalma göstermiştir. (p<0,05) CDHÜÇG grubunda santral dişin T3-T0 ΔL ve ΔE00 değerleriyle alveolar bölge FB değişimi arasında , lateral dişin T3-T0 ΔL değerleriyle alveolar bölge FB değişimi arasında istatistiksel olarak anlamlı ve orta düzeyde pozitif korelasyon gözlenmiştir. (p<0,05) Çalışmamızda, CDHÜÇG uygulanan hastalarda maksiller ön altı dişin L* değeri 3. ayda artmış ve 6. ayda da bu artış stabil kalmıştır. Altı aylık takipte CDHÜÇG grubunda ΔE00 değerleri maksiller ön altı dişte kontrol grubuna kıyasla daha yüksek bulunmuş; bu değer hekimler için kabul edilebilir eşik değerini (ΔE00>2,41) aşmasına karşın, hastaların algıladığı eşik değerin (ΔE00<2,83) altında kalmıştır. Genişletme sonrası maksiller anterior dişlerde EPT'de gözlenen negatif yanıt oranındaki artış 6. ayda azalarak başlangıç seviyesine yaklaşmıştır. CDHÜÇG sonrası santral dişte genişletme tamamlandıktan sonra MB yüzeyde CD artışı gözlenmiş, bu artış 6. ayda başlangıç düzeyine dönmüştür. Lateral dişte PI ara dönemlerde artıp başlangıç değerine dönerken, CD başlangıçta CDHÜÇG grubunda daha yüksek olup 3. aydan sonra kontrol grubuna benzer bulunmuştur. Maksiller kaninde GI ve PI, CDHÜÇG'den 6 ay sonra başlangıçla benzer ancak kontrol grubundan yüksek, CD ise 6. ayda başlangıçla ve kontrol grubuyla benzerlik göstermektedir. CDHÜÇG sonucunda midpalatal sutura komşu alveol kemiğin trabeküler yapısında meydana gelen değişim ile santral dişin ΔL* ΔE00 değeri ve lateralin ΔL* değeri ile ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this specialty thesis study was to evaluate the effect of surgically assisted rapid maxillary expansion (SARME) on the color of maxillary incisors and canines, to determine whether there is a relationship between tooth color and pulp sensitivity, the trabecular bone structure of the alveolar bone adjacent to the midpalatal suture and the midpalatal suture region, periodontal health, and the amount of expansion, and to compare the findings with a control group that did not undergo expansion. In our study, 15 patients (6 females, 9 males; mean age: 22.07 ± 3.37 years) who met the inclusion criteria were assigned to the SARME group, while 15 participants (8 females, 7 males; mean age: 23.87 ± 1.13 years) who did not receive any orthodontic treatment were assigned to the control group. Color of the maxillary anterior six teeth were determined using a spectrophotometer (VITA Easyshade Advance 4.0; VITA Zahnfabrik®, Bad Säckingen, Germany); periodontal health was evaluated with the Gingival Index (GI), Probing Depth (PD), and Plaque Index (PI); and pulp sensitivity was assessed with an electric pulp tester (EPT) (Digitest II™, Parkell®). All measurements were recorded at baseline (T0), immediately after expansion (T1), 3 months (T2), and 6 months (T3). For the control group, T1 measurements were determined at 1 month. Color changes were calculated using CIE L*, a*, b* values and the ΔE00 formula. In the SARME group, fractal analysis (FA) was performed on cone-beam computed tomography (CBCT) images taken at T0 and T3 to evaluate the trabecular bone structure of the alveolar bone adjacent to the suture and the midpalatal suture region, and fractal dimension (FD) values were obtained. Dentoalveolar and skeletal parameters were measured to determine the amount of expansion. Data analysis was performed using MedCalc Statistical Software version 12.7.7 (MedCalc Software bvba, Ostend, Belgium; http://www.medcalc.org; 2013). Normality of data distribution was assessed with the Shapiro–Wilk test. For continuous variables not normally distributed, the Mann–Whitney U test was used for independent samples, and the Friedman test with Bonferroni-corrected Wilcoxon Signed-Rank test was used for repeated measures. Categorical variables were analyzed with the Chi-square test, with Yates correction or Fisher's Exact test where appropriate. Comparisons among more than two dependent categorical groups were performed using Cochran's Q test. Correlations between non-normally distributed continuous variables were evaluated using Spearman's Rho correlation coefficient The level of statistical significance was set at p<0.05 for all analyses. In the intergroup comparison of color values, a significant difference was observed between the SARME and control groups at T0 for the L* value of the six maxillary anterior teeth and the a* value of the canine; at T1 for the L* value of the central and lateral incisors; and at T2 for the b* value of the lateral incisor and the a* value of the canine, while no significant difference was found at T3 (p<0.05). In intragroup evaluations, significant changes were observed in the SARME group for the L* value of the central and canine teeth between T0–T2 and T0–T3, and for the a* value of the canine between T0–T3, whereas no significant change was found in the lateral incisor. In the control group, the L* value of the central and lateral incisors changed significantly between T1–T2, and the L* value of the canine showed a significant change between T0–T3 (p<0.05) When comparing changes in color values over time, significant intragroup differences were observed for the L* value of the six maxillary anterior teeth at T0–T2, T0–T3, T1–T2, and T1–T3; for the b* value of the lateral incisor at T0–T2 and T1–T2; and for the a* value of the canine at T1–T2 (p<0.05). In the intergroup comparison of ΔE₀₀ values, the T0–T1 ΔE₀₀ values of the lateral incisor and the T0–T2 ΔE₀₀ values of the central incisor were significantly higher in the SARME group than in the control group. Examination of the T0–T3 interval revealed that the ΔE₀₀ values of the six maxillary anterior teeth were significantly higher in the SARME group compared to the control group (p<0.05) In SARME group, the negative response to EPT significantly increased at T1, but this increase decreased by T3, approaching baseline values, and no significant difference was observed. In the control group, the six maxillary anterior teeth did not show a negative response to EPT over the six-month follow-up. In the SARME group, the Plaque Index (PI) of the lateral incisor significantly increased at T1 and T2 compared to T0, while the PI of the canine significantly increased at T2 compared to T0 (p<0.05). The increase in the central incisor PI at T1–T0 and T2–T0 was significantly higher than in the control group (p<0.05). The Probing Depth (PD) of the central incisor was significantly higher in the SARME group than in the control group at T1 (p<0.05), but by T3, it returned to values similar to the control group. The significant PD increase in the central incisor occurred on the mesiobuccal (MB) surface. In the lateral incisor, PD was initially significantly higher than in the control group, but no significant difference was observed at 6 months (p>0.05). In the control group, PD, PI, and GI values did not change significantly over six months (p>0.05). All measurements performed to evaluate dentoalveolar and skeletal expansion in the SARME group showed a statistically significant increase at T3 compared to T0 (p<0.05). When evaluating the trabecular structure of the midpalatal suture and the alveolar bone adjacent to the suture, fractal dimension (FD) values at T3 showed a statistically significant decrease compared to T0 (p<0.05). In the SARME group, a statistically significant and moderately positive correlation was observed between the T3–T0 ΔL and ΔE₀₀ values of the central incisor and the alveolar region FD change, as well as between the T3–T0 ΔL values of the lateral incisor and the alveolar region FD change. (p<0.05) In our study, the L* value of the six maxillary anterior teeth in patients undergoing SARME increased at 3 months and remained stable at 6 months. Over the six-month follow-up, the ΔE₀₀ values of the six maxillary anterior teeth in the SARME group were higher than those in the control group; although these values exceeded the clinically acceptable threshold for clinicians (ΔE₀₀ > 2.41), they remained below the acceptable threshold for patients (ΔE₀₀ < 2.83). The increase in the rate of negative responses in EPT observed in the maxillary anterior teeth after expansion decreased by the 6th month, approaching baseline levels. After SARME, an increase in probing depth (PD) was observed on the mesiobuccal (MB) surface of the central incisor following expansion, which returned to baseline levels by the 6th month. In the lateral incisor, the Plaque Index (PI) increased during intermediate periods but returned to baseline, while PD was initially higher in the SARME group and became comparable to the control group after 3 months. In the maxillary canine, the Gingival Index (GI) and PI at 6 months were similar to baseline in the SARME group but remained higher than the control group, whereas PD at 6 months was comparable to both baseline and the control group. Following SARME, changes in the trabecular structure of the alveolar bone adjacent to the midpalatal suture were found to be associated with the ΔL* and ΔE₀₀ values of the central incisor and the ΔL* value of the lateral incisor.