Kronik obstrüktif akciğer hastalığı alevlenmesinde tanı ve tedavinin periferal perfüzyon indeksi ile ilişkisi
Association of diagnosis and treatment with peripheral perfusion index in exacerbation of chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 704115
  2. Yazar: MURAT ARAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, İlk ve Acil Yardım, Chest Diseases, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Alevlenmesinde Tanı Ve Tedavinin Periferal Perfüzyon İndeksi İle İlişkisi- Murat Aras, MD.- Kafkas Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalı- Uzmanlık Tezi- 2021 Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) küçük hava yolu hastalığı (obstrüktif bronşiyolit) ve parankim yıkımı (amfizem) ile seyreden bir hastalıktır. Hastalığın alevlenmesi; dispne, öksürük, hırıltılı solunum ve balgam pürülansında artışla birlikte ek tedavi gereksinimi ile sonuçlanacak şekilde akut kötüleşmeyi ifade eder. Periferal perfüzyon indeksi (PPİ) pulsatil ve nonpulsatil kan akışının oranlanmasıyla noninvaziv ölçülerek elde eldilir. Amacımız KOAH alevlenme ile acil servise başvuran hastalarda klinik özelliklerin ve hastalığın prognozunu değerlendirmede PPİ'nın kullanılabilirliğini ve öngörücülüğünü değerlendirmektir. Çalışmaya alınan hastaların %42,15'i (n=110) kadın, %57,85 (n=151)'i erkek olmak üzere toplam sayısı 261 hastadan oluşmaktaydı. Hastalar KOAH alevlenme (n=87), KOAH (n=87) ve kontrol (n=87) grubu olmak üzere üç gruptan oluşturuldu. Tüm hastaların acil servise ilk başvuru anında ateş, nabız, oksijen saturasyonu, sistolik ve diyastolik tansiyon arteriel değerleri ile birlikte PPİ ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Association of Diagnosis and Treatment with Peripheral Perfusion Index in exacerbation of Chronic Obstructive Pulmonary Disease- Murat Aras- Kafkas University Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine, Kars-2021 Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is a disease characterized by small airway disease (obstructive bronchiolitis) and parenchymal destruction (emphysema). Exacerbation of the disease; denotes acute worsening resulting in dyspnea, cough, wheezing, increased sputum purulence and the need for additional treatment.The peripheral perfusion index (PPİ) is obtained by noninvasively measuring the ratio of pulsatile and nonpulsatile blood flow.Our aim is to evaluate the usability and predictability of PPİ in evaluating the clinical features and prognosis of the disease in patients admitted to the emergency department with COPD exacerbation.A total of 261 patients, 42.15% (n=110) female and 57.85% (n=151) male, were included in the study.The patients were divided into three groups: COPD exacerbation (n=87), COPD (n=87) and control (n=87) groups.PPİ was measured, along with fever, pulse, oxygen saturation, systolic and diastolic blood pressure arterial values, at the first admission of all patients to the emergency department.The median PPİ values measured were 2.3 (1.6-4.1) in the COPD exacerbation group, 4.7 (3.6-5.0) in the COPD group, and 5.4 (5.0-5.6) in the control group.