Türklerin İslâmiyeti kabulünden önce kadın ve çocukların toplumdaki yeri
The place of women and children in society before Turks accepted Islâm
- Tez No: 918070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET RIFAT GÜZEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu tez, Türklerin İslâmiyet'i kabul etmesinden önceki dönemde kadın ve çocukların toplumdaki yerini, tarihsel bir bakış açısıyla ele almaktadır. Türk toplumundaki kadın ve çocuk algısından bahsederken, Türklerin çağdaşı medeniyetlerdeki ve İlk Çağ'ın önemli medeniyetleri olan Sümerler, Hititler, İran, Çin, Moğol, Antik Yunan ve Roma toplumlarındaki kadın ve çocuğun yeri de incelenmektedir. Diğer İlk Çağ toplumlarına göre Türk toplumunda daha eşitlikçi bir anlayışın olduğu görünmektedir. Giriş bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı ve metodolojisi yer almaktadır. Araştırmada doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmalar sonucunda elde edilen veriler incelenerek yorumlanmış, analiz edilmiş ve araştırılan konular hakkında geçerli bir anlayış oluşturmak hedeflenmiştir. İkinci bölümde Türk milletinin ortaya çıkışı, Türk adının anlamı, Türk toplumunun sosyal yapısı ve Türk ailesinin yapısı tanıtılmaktadır. Tarihsel süreçte kadın ve çocukların toplumsal konumunun değişkenlik gösterdiği, bu durumun kültürel, ekonomik ve siyasal faktörlerden etkilendiği vurgulanmaktadır. Üçüncü bölümde, Türk toplumunda kadınların konumunu anlamak için ilk Türk Devletleri dönemine ait yazılı kaynaklar, arkeolojik bulgular ve destanlar incelenmiştir. Türk kadınının evlilik süreci, başka devletlerle ilişkileri geliştirmek için yapılan siyasi evlilikler ve hatunun konumu detaylıca incelenmiştir. Türklerin konargöçer yaşam şekliyle birlikte kadınların diğer İlk Çağ toplumlarına göre Türk toplumunda daha özgür bir ortamda hayatlarını yaşadıkları ve sosyal hayatın her bölümünde eşit bir şekilde yer aldıkları görülmektedir. Dördüncü Bölümde Türk toplumundaki çocuk algısının, diğer medeniyetler ile karşılaştırması yapılmıştır. Türk toplumunda çocukların doğumu ile ilgili gelenekler, ad alma süreçleri, aile içinde çocuğun rolü, çocuk eğitimi ve çocuk oyunları yer almaktadır. Türklerde çocukların geleceğin garantisi olarak görüldükleri, yetiştirilme süreçlerinde anne ve babanın birlikte rol aldığı ve kültürel değerlerin gelecek kuşaklara aktarılmasında çocuk eğitiminin önemli bir etken olarak yer aldığı görülmektedir. Bu tez, Türklerin İslâmiyet öncesindeki kadın ve çocuk algısını, dönemsel ve kültürel bağlamda ele alarak diğer medeniyetlerdeki durumu da tespit ederek karşılaştırmalı bir analiz sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma, Türk toplumunun özgün yapısını ortaya koyarken, kadim bozkır kültürünün insana verdiği değeri vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role of women and children in society during the period before the Turks adopted Islam, from a historical perspective.While discussing the perception of women and children in Turkish society, the roles of women and children in contemporary civilizations of the Turks and in major ancient civilizations such as the Sumerians, Hittites, Persians, Chinese, Mongols, Ancient Greeks, and Romans are also examined.Compared to other ancient civilizations, it appears that a more egalitarian understanding prevailed in Turkish society.The introduction section includes the purpose, scope, and methodology of the study. The document analysis method was used in the research.The data obtained from the research were examined, interpreted, and analysed with the aim of establishing a valid understanding of the subjects investigated.The second section introduces the emergence of the Turkish nation, the meaning of the name“Turk,”the social structure of Turkish society, and the structure of the Turkish family.It is emphasized that the social status of women and children has varied throughout history and that this situation has been influenced by cultural, economic, and political factors.In the third section, written sources, archaeological findings, and epics from the period of the first Turkish states are examined to understand the position of women in Turkish society.The marriage process of Turkish women, political marriages conducted to strengthen relations with other states, and the status of the hatun have been examined in detail. It is observed that Turkish women in Early Civilizations, thanks to the nomadic lifestyle of the Turks, and they took an equal place in every aspect of social life.In the Fourth Chapter the perception of children in Turkish society is compared with order civilizations. In Turkish society there are traditions regarding the birth of children naming processes, the role of the child in the family, child education and children. It is seen that in Turks, children are seen as the guarantee of the future, mothers and fathers play a joint role in the upbringing process, and child education is an important factor is transferring cultural values to future generations. This thesis aims to present a comparative analysis by examining the Turkish perception of women and children before Islam in a periodic and cultural context, as well as identifying the situation in other civilizations. While the research reveals the unique structure of Turkish society, it emphasizes the value that ancient steppe culture gives the humans.