Babaların psikolojik sağlamlık düzeylerinin çocuk bakım uygulamalarına katılım düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of fathers 'psychological resilience levels on participation levels in child care practices
- Tez No: 704185
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AVCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada okul öncesinde eğitim gören çocuğu bulunan babaların psikolojik sağlamlık düzeylerinin çocuk bakım uygulamalarına katılımlarına etkisinin incelenmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda elde edilen veriler, Adana ilinin Seyhan ve Çukurova ilçelerindeki anaokullarında eğitim gören 240 çocuğun babasına uygulanan ölçekler ile toplanmıştır. Araştırmada 37 maddelik Baba Katılım Ölçeği ve 21 maddelik Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği olmak üzere iki ölçek kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler, SPSS 23.0 ile analiz edilmiştir. Tabakalı ve seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılarak yapılan bu çalışmanın normal dağılım göstermesinden dolayı parametrik testler kullanılmıştır. Bu doğrultuda ikiden fazla bağımsız grup ortalamaları arasındaki nicelikselsürekli verilerin karşılaştırılmasında Tek yönlü (One way) ANOVA testi kullanılmıştır. ANOVA testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Tukey testi kullanılmıştır. Araştırmanın sürekli değişkenleri arasında pearsonkorelasyon analizi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Babaların yaşları ile çocuk bakımlarına katılımları arasında anlamlı bir farklılık olduğu ve babaların yaşları ilerledikçe çocuk bakımlarına katılımlarının arttığı anlaşılmıştır. Ancak babaların eğitim düzeyleri ile çocuk bakımlarına katılımları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı anlaşılmıştır.Babaların psikolojik sağlamlıkları incelendiğinde ise babaların yaşları ve eğitim düzeyleri ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı anlaşılmıştır. Babaların çocuk bakım uygulamalarına katılımları ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında da pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of psychological resilience levels of fathers with children who are educated before school on their participation in child care practices. In this context, the data obtained were collected with scales applied to the father of 240 children educated in kindergartens in Seyhan and Çukurova districts of Adana province. The application form consists of two scales: the 37-point paternal participation scale and the 21-point adult psychological resilience scale. Data from participants was analyzed with SPSS. Data analyses were conducted based on the total scores obtained from the scales. Due to the normal distribution of this study using stratified and non-selective sampling method, parametric tests were used. In this direction, a one-way ANOVA test was used to compare quantitative continuous data between averages of more than two independent groups. After the ANOVA test, the Tukey test was used as a complementary post hoc analysis to determine the differences. Pearson correlation analysis and regression analysis were applied among the continuous variables of the study. It was understood that there was a significant difference between fathers 'age and their participation in childcare, and that fathers' participation in childcare increased as their age progressed. But it was understood that there was no significant difference between fathers ' educational levels and their participation in childcare.When the psychological resilience of the fathers was examined, it was understood that there was no significant relationship between the age and educational levels of the fathers and the levels of psychological resilience.It was also understood that there was a moderately significant positive correlation between fathers' participation in childcare practices and their psychological resilience.