9-11 yaş çocuklarında mizah duygusunun gelişimi
  1. Tez No: 61893
  2. Yazar: DİLEK AKÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Eğitim, insanların zihinsel ve ahlaksal açıdan gelişmelerini sağlayan, onlara istendik davranışlar kazandıran, geleceğe hazırlanmaları için gerekli bilgilerle donatan bir süredir. Eğitim kişinin doğasının kendi yönünde gelişmesine yardım etmektir (Ülgen, 1995). Eğitim, bir ülke yurttaşlarının anavatanlarının tüm güzelliklerinin, tarih ve köklerinin fakına varmalarını sağlayan, kalplerini gelecek için ümit, sevgi ve cesaretle dolduran ve böylece onları sağlıklı ve gelişmiş bir toplum yaratmak için istekli kılan birleştirici bir güçtür (Cırıtlı, 1983). Bir ülkenin geleceği, o ülkenin yurttaşlarına sağladığı eğitimin seviyesine bağlıdır. Bunlar dikkate alındığında eğitim kalitesinin önemi ortaya çıkar. Bu yüzden eğitimcilerin mümkün olan en iyi eğitimi uygulama yollarını araştırmaları gerekmektedir. Bu onların temel görevidir. Daima daha etkili öğretim teknikleri ve yöntemleri araştırması içinde olmalıdırlar. Mizah, yaşamın gülünç ve saçma taraflarını yansıtma sanatıdır. Sadece güldürmeyi amaçlamakla kalmayıp hayatın gerçeklerini de gösterir. Aslında yaşamın ta kendisidir, öyleyse mizahtan eğitimsel amaçlar için yararlanamaz mıyız? Konuya bu açılardan yaklaşarak, bu çalışmanın amacı ilkokullarda 9- 11 yaş çocuklarında mizah duygusunun gelişimini, mizah kullanarak yeni teknikler geliştirme olanaklarını ve bazen sıkıcı hale gelebilen dersleri daha zevkli ve daha kolay öğrenebilir hale getirebilmenin yollarını araştırmaktır. Sonuç olarak“mizahın eğitimsel değeri”araştırılmaya değer bir konudur. Bu anlamda ilk aklımıza gelen ve inandığımız çocukların ne kadar aktif olarak ve eğlenerek öğrenirlerse sonucun o kadar başarılı olacağı gerçeğidir. ilkokul ve ilköğretim okullarının 4. ve 5. sınıflarında okuyan 9-1 1 yaş grubu öğrencilere 8 soruluk bir anket uygulanmıştır.Bu ankette aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır: 1. En çok güldüğünüz fıkrayı yazınız. 2. Bu fıkrada sizi güldüren şey nedir? 3. Sizi en çok güldüren şakayı anlatınız. 4. Televizyonda gödüğünüz komedi filmlerinden en çok güldüğünüz birinin adını yazınız. 5. Sizi en çok üzen filmde üzüldüğünüz konu nedir? 6. Arkadaşlarınıza yaptığınız şakalardan birini anlatınız. 7. Sizi en çok üzen şaka nedir? 8. Sizi en çok kızdıran şaka nedir? Bu anket, Kadıköy, Üsküdar, Eminönü ve Beşiktaş ilçelerinde 14 ilkokul ve ilköğretim okulunda okuyan ve rastgele seçilen 883 öğrenciye uygulanmıştır. Anket sonuçlarına göre araştırma grubunun frekans dağılımlarının çeşitli özellikleri tablolar halinde verilerek yorumlanmıştır. Parametrik olmayan verilerden oluşan araştırma için.05 seviyesinde manidarlık araştırılarak,“sınıf, ”cinsiyet“ ve ”doğum yeri" değişkenlerine göre gruplar arasındaki farklılık araştırılmıştır. Bu araştırmaların ışığı altında şu sonuçlara varılmıştır: - Çocukların en çok güldükeri fıkralar Karadeniz ve Nasreddin Hoca fıkraları gibi kendi kültürümüzle ilgili fıkralar olduğundan, çocuk kitapları yazımında bunlara yer verilmelidir. - Ders kitaplarında çocuklara bilimsel araştırma mantığını kazandırabilmek için mizahtan faydalanılabilir. - Eğitimde görsel - işitsel araçlar, öğrenmenin kalıcı izli olmasını sağlama bakımından çok önemli görülmektedirler. Bu araçların yapımında mizah öğelerinden yararlanılmalıdır. - İnsanlar ouduklarının %10'unu, görüp işittiklerinin %50'sini, yapıp söylediklerinin %90'ını hatırlamaktadırlar. Öğrencilerden işledikleri konularla milgili fıkralar, çizgi romanlar yazmaları, karikatürler yapmaları istenmelidir. Bu onların hem yaratıcılığını geliştirecek, hem de derslere daha çok motive olmalarını sağlayacaktır. - Özellikle yabancı dil deslerinde Nasreddin Hoca ve diğer fıkralar dramatize ettirilmeli ve bunların öğrendikleri yabancı dile çevrilmesi istenmelidir. - öğrencilerin istenmeyen davranışlarını önlemek için, onlara bu davranışları konu alan karikatürler gösterilebilir ve onlardan bu davranışları kınayacak karikatürler istenebilir. - Öğrencilerin mizah anlayışı olumlu bir yönde gelişmemektedir. Eğitimcilerin, öğrencilere kaliteli mizah örnekleri sunmaları gerekmektedir. - Eğitimciler, insan kusuru ve zayıf taraflarıyla alay etmenin ne kadar yanlış olduğunu vurgulanmalıdırlar. - Eğitimciler öğrencilerine daha fazla tiyatro kültürü vermeli ve tiyatroyu sevdirmelidirler. - Anne - baba, eğitimciler ve kitle iletişim araçları çocuklara kaliteli mizah örnekleri sunmalı ve mizahın eğitici özelliğinden yararlanmalıdırlar. t - İlköğretim çağındaki çocukların dikkati çok çabuk dağılabilmektedir. Eğitimciler tekrar derse ilgi çekebilmek için mizah unsurlarından faydalanmalıdırlar. Bu araştırmanın, konuyla ilgili olanlara yararlı olmasını ve bu konunun farklı boyutlarının araştırılmasına yol açmasını diliyoruz. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY Education is the process that enables students to develop mentally and morally by Instruction, helps them gain desired behaviours, equips them with necessary knowledge to prepare them for the future. -It is the unifying element that makes the citizens of a country become aware of all the beauties of their homeland, their history and roots and fills their hearts with hope, love and courage for the future and thus enables them to be eager to form a healthy and developed nation. The future of a nation depends on the level of education provided to the citizens. Taking all these into consideration it is obvious that the quality of education is very important so the authorities in education should always look for the ways of applying the best education available. It is their prime function. They should always be in search of better and more effective teaching techniques and methods. Humour is the art of reflecting the funny and absurd aspects of life. It not only aims to amuse but tries to show the realities of life, as well. Actually, it is the life itself. Consequently why not make use of humour for educational purposes? Looking at the matter from this point of view, the purpose of this research is to find out about the sense of humour in the children of 9-1 1 age group and how to develop new techniques and methods using humour and how to make the dull lessons enjoyable and easier to learn in Primary Schools. I believe it is worth searchig for the educational value of humour. Our first thought and belief was that the more active and amused the children are the better they learn. A questionnaire of eight questions has been applied to the children of 9-1 1 years of age in the 4th and 5th grades of the Primary Schools. The following guestions have been asked in this questionnaire: 1. What is the short funny story that makes you laugh most?2. What 3. What 4. What 5. What 6. What 7. What 8. What s the thing in this story that makes you laugh most? s the joke that you laugh at most? s the comedy film that you most laugh at ön TV? s the subject in the film that makes you sad most? s the joke that you play on your friends most frequently? s the joke that makes you sad most? s the joke that makes you angry most? This quesionnaire has been applied to 883 students chosen at random in 14 Primary Schools in the provinces of Kadıköy, Üsküdar, Eminönü and Beşiktaş. Freguency distrubutions of the several specialities of research group have been made and evaluated according to the results obtained. Effectiveness at the level of.05 has been searched for taking the variables of“class”,“sex”and“place of birth”into consideration from the collected data. Below are the recommendations listed under the light of the findings obtained consequently: - Jokes from our own culture like Karadeniz jokes and Nasreddin Hodja should be given priority while writing children's books. - Humour should be accounted for in order to give the students a sense of scientific research. - Audio-visual aids are of great importance for effective teaching so certain aspects of humor should be used in these teaching aids. - People remember 10% of what they read, 50% of what they see and hear and 90% of what they perform and say. Students should be asked to write short stories, draw comics and cartoons related to the subject they have been taking. VIStudents should be asked to dramatize some short stories like Nasreddin Hodja in some lessons, especially in foreign language classes and translate them into that language. - Bad behaviours of students can be prevented by dramatization and showing them cartoons. - It is found out that their sense of humour is not developing in a positive manner. Thus the instructors should always provide good examples of humour to develop it. - Students are inclined to make fun of weaknesses and physical disabilities. This shameful behaviour should be eliminated. - It is clearly evident that they enjoy watching simple comedies on TV, but not good examples of drama. They should be given more theatre culture and provided with good examples by being taken to the theatre as frequently as possible. - Parents, educators and mass-media are responsible for providing good examples of humour and make use of it for educational purposes. - It is very difficult for Primary School students to concentrate on a subject for a long period of time, therefore the instructors should take advantage of humour to attract the attention of students by telling a short story or making a joke. It is hoped that this research will be beneficial for those concerned and will be a step for those who are interested in the subject for further study and research. VII