Montivipera raddei (Radde Dağ Engereği) zehri fibrinojenolitik aktivitesinin poliakrilamit jel elektroforezi ve HPLC yöntemleri ile belirlenmesi
Determination of the fibrinogenolytic activity of Montivipera raddei (Radde's Mountain Viper) venom by polyacrylamide gel electrophoresis and hplc methods
- Tez No: 704271
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAŞİT İĞCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Zooloji, Biochemistry, Biotechnology, Zoology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Engerek zehirlerinde bulunan fibrinojenolitik enzimler kan sulandırma (antikoagülan) potansiyelleri nedeniyle bilim insanlarının dikkatini çekmiş ve klinikte kalp krizi, derin ven trombozu ve iskemik şok gibi pıhtılaşma hastalıklarında tedaviye yönelik araştırmalar son zamanlarda artış göstermiştir. Montivipera raddei, Viperidae ailesine dâhil bir engerek türü olup zehri üzerinde daha önce genel proteomik çalışmalar yapılmıştır. M. raddei zehri enzimlerinin fibrinojenolitik aktivitesi SDS-PAGE, zimogram SDS-PAGE ve HPLC yöntemleri kullanılarak ilk kez bu tez çalışmasıyla ortaya çıkarılmıştır. Zehir enzimleri fibrinojenin Aα zincirini parçalamıştır. Zehirde bulunan fibrinojenolitik enzim(ler)in protein grubunu belirlemek için EDTA, aprotinin, 1,10-fenantrolin ve PMSF proteaz inhibitörleri kullanılmıştır. Fibrinojenolitik aktivite, metalloproteinaz inhibitörleri olan EDTA ve 1,10-fenantrolin tarafından baskılanmıştır. Bu bulgular, M. raddei zehrinin fibrinojenolitik aktiviteye sahip metalloproteinazlar içerdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Fibrinogenolytic enzymes in viper venoms have attracted the attention of scientists due to their blood thinning (anticoagulant) potential, and and research on the treatment of coagulation diseases such as heart attack, deep vein thrombosis and ischemic shock has recently increased. Montivipera raddei is a species of viper belonging to the Viperidae family and general proteomic studies have been performed on its venom before. The fibrinogenolytic activity of M. raddei venom enzymes was revealed for the first time in this thesis by SDS-PAGE, zymogram SDS-PAGE and HPLC methods. The venom enzymes cleaved the Aα chain of fibrinogen. EDTA, aprotinin, 1,10-phenanthroline and PMSF protease inhibitors were used to determine the protein group of the fibrinogenolytic enzyme(s) found in the venom. Fibrinogenolytic activity was inhibited by EDTA and 1,10-phenanthroline, which are specific metalloproteinase inhibitors. These findings indicate that M. raddei venom contains metalloproteinases with fibrinogenolytic activity.