İstanbul bölgesinde 20, 25 yaş arası genç erkeklerin çocuk sağlığı konusundaki bilgi birikimlerinin araştırılması
The Information level of young males between the ages 20, 25 about child health in İstanbul and to evaluate the efficacy of nurse education
  1. Tez No: 70430
  2. Yazar: SEVDA ERK (BİLGİN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KAVAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Çalışma 20-25 yaş arası genç erkeklerin çocuk sağlığı konusundaki bilgi birikimlerinin araştırılması ve hemşirelik eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi amacı ile planlandı. Yarı deneysel özellikte olan araştırma, İstanbul ili, Ayazpaşa bölgesinde, Gümüşsüyü Asker Hastanesi, Muhafız Hizmet Bölüğünde, deneklerin sosyo- demografık özellikleri, gebelik ve doğum, 0-3 yaş grubundaki çocukların bakımı, hastalıkları, beslenmesi, aşılanması ve büyüme gelişme dönemlerine ait bilgiler çok sorulu anket yöntemi ile alındı. Deneklere toplam 8 saat bu konulan içeren eğitim verildi. Elde edilen veriler SPSS (Statistichal Package for Social Science) Version İstatistik programı ile yüzdeleme ve Wilcoxan ile değerlendirildi. Sonuç olarak 20-25 yaş arası genç erkeklerin hamilelik ve doğum, 0-3 yaş çocuğunun bakımı, beslenmesi, aşılanması, hastalıkları ve büyüme gelişmesi ile ilgili bilgi deneylerinin eğitim öncesi düşük olduğu, hemşirenin yaptığı eğitim sonrası artış olmasına rağmen bu artışın her konuda istenilen düzeyde olmadığı görüldü. Baba ve baba adaylarının bu konularda bilgilendirilmelerinin gerekli ve önemli olduğu belirlendi. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims to examine the information level of young males between the ages 20-25 about child health and to evaluate the efficacy of nurse education. With semi-experimental features, the study was carried out in Gümüşsüyü Military Hospital, Guard Service (Household) Troops in Ayazpaşa districtjstanbul. information about the subjects, sociodemographic features, pregnancy and birth, caring for children between 0 and 3, their diseases, nutrition, vaccines, and growth and development was collected through a questionnaire. Subjects were educated on these isseues for eight hours. Data were analyzed with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) with percent ratios and Wilcoxon. Results show that information level of young males between ages 20-25 about pregnancy and birth, caring for children between 0 and 3, their diseases, nutrition, vaccines, and growth and development are low before the education and although there is an observed increase in their information level after the nurse's training, it is not as desired in all of the issues. It seems important and necessary that fathers and father candidates are educated on these issues. 70