Hemodiyaliz ve periton diyalizine giren hastalarda qt dispersiyonunun incelenmesi ve değişkenlerin etkilerinin belirlenmesi
Investigation of qt dispersion in hemodialysis and peritoneal dialysis patients and determining the effects of variables
  1. Tez No: 704319
  2. Yazar: DERYA ARĞUN
  3. Danışmanlar: DR. FETTAH SAMETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, İç Hastalıkları, Cardiology, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Objective: Son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) hastalarında ölümlerin ana nedenlerini konjestif kalp yetmezliği, koroner arter hastalıkları ve aritmiye bağlı ani ölümler oluşturmaktadır. Aritmi oluşumu, kısmen sempatik otonomik tonus değişikliklerine, kısmen de ventriküler yapıdaki metabolizma anormalliklerine bağlıdır. Klinik uygulamalarda ventriküler aritmi oluşumunun önceden tahmin edilebilmesine olanak sağlayan farklı EKG ölçekleri geliştirilmiştir. Bu çalışmada; hemodiyaliz (HD) ve periton diyalizi (PD) uygulanmakta olan hastalar ile böbrek fonksiyonları normal olan bireylerin QT dispersiyonlarının karşılaştırılmasını, QT dispersiyonu ile değişkenlerin arasındaki ilişkiyi tespit etmeyi amaçlanmıştır.. Materials and Methods: Bu çalışmaya 32 HD ve 22 PD hastası ile 20 sağlıklı birey dahil edildi. Elektrokardiyografideki (EKG) en uzun QT mesafesi ile en kısa QT mesafesi arasındaki fark hesaplanarak QT dispersiyonu (QTd) ve düzeltilmiş QT mesafeleri kullanılarak düzeltilmiş QTc dispersiyonu (QTcd) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the status and pathogenesis of the increase in QT dispersion (QTd), which allows predicting the occurrence of cardiac arrhythmia, in patients undergoing hemodialysis (HD) and peritoneal dialysis (PD) owing to end-stage renal disease. Materials and Methods: A total of 32 patients undergoing HD, 22 patients undergoing PD, and 20 healthy individuals were included in this study. The difference between the longest QT distance and the shortest QT distance on electrocardiography was calculated, and the corrected QT dispersion (QTcd) was calculated using QTd and corrected QT distances using the Bazett's formula. Blood samples taken 1 day after routine HD in patients undergoing HD and blood samples taken on the day of follow-up after 12 hours of fasting in patients undergoing PD were evaluated.