634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında toplu yapılar
The collective buildings in the scope of Condominium Law numbered 634
  1. Tez No: 704320
  2. Yazar: PINAR ALKIM BEKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN KÜÇÜKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Çalışmamızda, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu 66-74'üncü maddeler arasında düzenlenen toplu yapılar tüm yönleri ile incelenmiştir. Bu kapsamda, bir veya birden fazla imar parseli üzerinde, onaylı yerleşim planına göre kurulan veya kurulacak olan birden çok yapının, ortak yer, tesis ve alanlar ile bağlantılı yönetiminden oluşan toplu yapılar kavramı üzerinde durulmuştur. Toplu yapılar kavramı ve unsurları, toplu yapıların kurulması, yönetimi, yönetiminde yer alan kurullar, kurullar arası ilişki, ortak yer ve tesisler, kurul kararları alınmasındaki usul ve esaslar, kurul kararlarına karşı kanun yolları ve sona erme çalışmamızın temel konularını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the collective buildings regulated between articles 66-74 of the Condominium Law numbered 634 were reviewed in all aspects. Within this scope, the concept of collective buildings that consist of the management of multiple buildings established or to be established in one or more zoning parcels, according to the approved layout plan in connection with common locations, facilities and areas has been emphasized. The concept of collective buildings and its elements, the establishment of collective buildings, their management, the boards involved in their management, the relationship between the boards, common areas and facilities, the procedures and principles in making board decisions, legal remedies against board decisions and their termination are the main subjects of our study.