Erkeklik ve mekân bağlamında fuhuş pazarında erkek müşteri olmak: Mersin örneği
Being a male customer in the prostitution market in the context of masculinity and space: The case of mersin
  1. Tez No: 704358
  2. Yazar: FERİT KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, erkeklik ve mekân ilişkisi bağlamında, erkekliğin mekân içerisinde nasıl inşa edildiği ve bu inşanın nasıl icra edildiği, genelev mekânı bağlamında incelemektir. Cinsiyet, Toplumsal cinsiyet, Mekân, Fuhuş gibi kavramlar ataerkil erkeklik ve hegemonya ilişkisi bağlamında ele alınmıştır. Araştırma kapsamında Mersin Genelevi seçilmiştir. Veriler katılımlı gözlem, bireysel görüşmeler, alan notları ve kayıtlı görüşmeler ile toplanmıştır. Bu bakımdan araştırma nitel araştırma özelliği göstermektedir. Çalışma kapsamında geneleve gelen 40 erkek müşteri ile sistematik görüşmeler yapılmıştır. Çalışma dahiline genelevde çalışan seks işçileri, patronlar, hizmetli ve genelev güzergahında çalışan otobüs şoförü ile de konu bağlamında görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın örneklemi oluşturulurken, farklı, yaş, sınıf ve eğitim düzeylerinden olmalarına dikkat edilmiştir. Örneklem 17- 77 yaş aralığından eğitim düzeyi okuma yazma bilmeyenden üniversite mezununa kadar çeşitlilik göstermektedir. Alanda erkeklerin genelevdeki mekân deneyimleri aktarılmıştır. Bu bağlamda içerik analizinde elde edilen bulgular; (1) Söylem ve Erkeklik İlişkisi: Tarihsel Bir Arketip Olarak ''Çakmak'' Eylemi, (2) Hegemonik İlişki Biçimi Olarak Alan Hakimiyeti (3) Gereklilik Biçimi ve Ortak Bir Erkek Hafıza: Genelev (4) Bedenin Mekân İçerisinde İcra Edilişi (5) Etin Cinsel Politikası ''et yemek, ete binmek, ete vurmak'' (6) Farklı Fantasmanlar Durağı/Bir Ensest Beklentisi Olarak Genelev (7) Mekânda Erkek İşbirliği (8)Geneleve İçeriden Bir Bakış. Temaları başlığında sunulmaktadır. Sonuç olarak mekânın erkeklik ile olan ilişkisinde mekân; konum, koşul ve sistematik durumuna göre erkeklik ilişkilerinde belirleyici rol oynamaktadır. Bu bağlamda genelev mekânı, hegemonik erkekliği yeniden inşa eden ve bu inşayı kadın bedeni üzerinde bir tahakküm ile sürekli icra eden konum durumundadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine how masculinity is constructed in a space and how this construction takes place in the context of masculinity, the space, and brothels. Concepts such as gender, social gender, space, and prostitution have been examined in the context of patriarchal masculinity and hegemony. Mersin Brothel has been selected within the scope of the research. Data were collected using participatory observation, individual interviews, field notes, and recorded interviews. In this respect, the study has a qualitative research design. Within the scope of the research, 40 male customers of the brothel have been interviewed systematically. In addition, the sex workers, bosses, and attendants working at the brothel and the drivers working on the route to the brothel have been interviewed within the context of the subject. While creating the sample of the research, participants from different age, social class, and education levels have been selected. The sample ranges from 17 to 77 years of age, from illiterate to university graduates. The experiences of the men in the brothel have been presented. In this context, the findings of the content analysis have been examined under the following themes: (1) The Relationship Between Discourse and Masculinity: The Act of“Screwing”as a Historical Archetype, (2) Domination over the Space as a Form of Hegemonic Relationship (3) The Form of Necessity and the Common Masculine Memory: The Brothel (4) The Execution of the Body within the Space (5) Sexual Policy of Meat ''eating meat, riding meat, beating meat'' (6) Different Phantasmagorias Stop/The Brothel as an Expectation of Incest (7) Male Collaboration in a Space (8) An Internal Overview of the Brothel . In conclusion, in the relationship between the space and masculinity, the space has a determinant role in masculinity relations according to its positional, conditional, and systematic situation. In this context, the brothel is a space in which hegemonic masculinity is continuously reconstructed through domination over the woman's body.