Eğitimde dramanın zihinsel engelli çocukların sosyal gelişimleri üzerinde etkisinin incelenmesi
A Study on the effects of drama in education on social development of children with mental retardation
- Tez No: 70440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Home Economics, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Zihinsel engelli çocukların sosyal gelişimleri üzerinde eğitimde dramanın etkisini incelemek amacıyla bu araştırma yapılmıştır. Bu amaçla özel eğitim kurumlarına devam eden ve gelişimsel olgunluk düzeyleri Portage Erken Çocukluk Dönemi Eğitim Programı Kontrol Listesi'ne göre 3-4 yaş düzeyinde olduğu belirlenen 17 zihinsel engelli çocuk araştırma kapsamına alınmıştır. Zihinsel engelli bu çocukların sosyal gelişimlerini değerlendirmede ön test olarak Vineland Sosyal Olgunluk Ölçeği kullanılmıştır. Daha sonra eğitimde drama yöntemi kullanılarak sosyal gelişimlerini desteklemeye ve geliştirmeye yönelik eğitim programlan hazırlanarak uygulamalar yapılmıştır. Bu uygulamalar sekiz hafta süreyle devam etmiştir. Uygulamaların sonunda son test olarak yine Vineland Sosyal Olgunluk Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın deseni ön test-eğitim-son test şeklindedir. Toplanan verilerin istatistiksel analizinde grup içinde farklılıkları görebilmek amacıyla Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek Testi, bağımsız yaş grupları arasındaki farkı değerlendirebilmek için ise Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek Testi'ne göre 2-3 yaş, 3-4 yaş, 4-5 yaş, 5-6 yaş gruplarında alman tüm sosyal becerilerde grup içinde ön test ve son test arasında farklılıklar bulunduğunu ortaya çıkarmış ve bu farklılıkların yaş grupları büyüdükçe önemlilik derecelerinin de arttığım göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of the drama on the social development of the children with mental retardation. For this purpose 17 children with mental retardation at 3-4 level of development according to the Portage the Checklists of the Portage Educational Program for Early Childhood were included in the study. The Vineland Social Maturity Scale was used as a pre-test to determin level of social development of children with mental retardation. Then educational programs were prepared and applied to support and develop the level of social development of the children by using the drama technique in education. Such programs were applied for eight weeks. After the eight weeks educational period, Vineland Social Maturity Scale was applied as a post-test. The study was in the form of a pre, post-test study. For die statistical analysis of the data, Wilcoxon Test for Matched Pairs were used to show intra-group differences and, One-way Analysis of Variance to determin the differences between independent age groups. Findings of the study showed that there were intra-group differences between pre and post-test scores for the social skills of the groups of 2-3 ages, 3-4 ages, 4-5 ages and 5-6 ages and such differences increased as the age groups getting older.