Primer konjenital glokomlu okul öncesi çağındaki çocuklarda görme fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of visual functions in preschool children with primary congenital glaucoma
- Tez No: 704452
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP AYŞE ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Kliniğimizde primer konjenital glokom tanısı alan ve takip edilen okul öncesi çağındaki hastalarımızın görsel fonksiyonlarını değerlendirmek. GEREÇ VE YÖNTEM: Kliniğimizde primer konjenital glokom nedeniyle takip edilen 24 hastanın 41 gözü değerlendirmeye alındı. Veriler retrospektif olarak hasta dosyalarından incelendi. Kendini sözel olarak ifade edemeyen hastalarda görme keskinliği 57 cm mesafeden Lea ızgara kartları ile aynı doktor tarafından alındı. Herbir hasta için hastalar dinlendirildikten sonra test tekrar yapıldı. Sonuçların korele olduğu görüldüğünde değerlendirmeye alındı. Sözel ifadesi olan hastalarda görme keskinliği için snellen eşeli kullanıldı. Tüm hastaların en iyi düzeltilmiş görme keskinliği değerleri, tanı alma yaşı ve takip süreleri, hastalık tanısı almış gözlerdeki bilateralite varlığı, pre-op ve post-op takiplerindeki göz içi basınç değerleri, genel anestezi ya da sedasyon altında sikloplejinli otorefraktometri değerleri, horizontal korneal çap uzunlukları, korneada haab stria varlığı, aksiyel uzunlukları, fundus muayene bulguları ve optik diskteki c/d oranları incelendi. BULGULAR: Çalışmamıza 24 hastanın 41 gözü dâhil edildi. 17 hastada (%70,8) her iki gözde, 7 hastada (%29,2) tek gözde primer konjenital glokom bulguları mevcuttu. Gözlerden 22 (%53,7)'sine çoklu, 19 (%46,3)'una tek cerrahi girişim yapıldı. Çoklu ve tek cerrahi girişim yapılan hastalarda görme düzeyleri arasında istatiksel anlamlı fark yoktu. (p=0,173) Hastaların preop korneal çapları, preop aksiyel uzunlukları, preop cup/disk oranları, tanı anında mevcut yaşları, etkilenen göz sayısının görme keskinliği ile olan ilişkileri incelendi. İstatistiksel olarak anlamlı bir fark izlenmedi. Miyopik astigmatizması -2,00 D'nin üzerindeki hastaların görme düzeyleriyle, -2,00 D'den az olan hastaların görme düzeyleri karşılaştırıldı. Miyopik astigmatizması -2.00 D üzerinde olan hastaların görme düzeyleri, -2.00 D ve altında olan hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde az çıktı. (p=0,001) SONUÇLAR: Primer konjenital glokomlu çocuk hastalarda glokom cerrahisinin görsel sonuçları hakkında bilgi sınırlıdır. Görme keskinliği testlerini özellikle küçük yaştaki çocuklar için daha standartize eden testlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bizim çalışmamızda okul öncesi çağındaki primer konjenital glokomlu çocukların görme düzeylerini; preoperatif dönemdeki korneal çap, aksiyel uzunluk, cup/disk oranı, tanı anındaki başvuru yaşı, geçirilen cerrahi sayısı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde değiştirmezken; miyopik astigmatizması -2.00 D'nin üzerinde olan hastaların görme değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş gözlemledik.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate the visual functions of our pre-school patients diagnosed and followed up in our clinic with primary congenital glaucoma. MATERIALS AND METHODS: Forty-one eyes of 24 patients followed in our clinic for primary congenital glaucoma were evaluated. Data were analyzed retrospectively from patient files. Visual acuity was taken from 57 cm distance by the same doctor with Lea grid cards in patients who could not express themselves verbally. For each patient, the test was repeated after the patients rested. When the results were found to be correlated, they were evaluated. Snellen chart was used for visual acuity in patients with verbal expression. Best corrected visual acuity values, age at diagnosis and follow-up times of all patients, presence of bilaterality in the eyes diagnosed with the disease, intraocular pressure values in pre-op and post-op follow-ups, autorefractometry values with cycloplegia under general anesthesia or sedation, horizontal corneal diameter lengths the presence of haab striae in the cornea, their axial lengths, fundus examination findings and c/d ratios in the optic disc were examined. RESULTS: 41 eyes of 24 patients were included in our study. There were primary congenital glaucoma findings in both eyes in 17 patients (%70,8) and in one eye in 7 patient (%29,2). Multiple surgery was performed in 22 (53.7%) eyes and single surgery was performed in 19 (46.3%) eyes. There was no statistically significant difference between vision levels in patients who underwent multiple and single surgical interventions. (p=0.173) The preop corneal diameters, preop axial lengths, preop cup/disc ratios, age at the time of diagnosis, and the relationship between the number of affected eyes and visual acuity were examined. No statistically significant difference was observed. Visual levels of patients with myopic astigmatism above -2 diopters were compared with those of patients with less than -2 diopters. Visual acuity levels of patients with myopic astigmatism above -2.00 D were statistically significantly lower than patients with -2.00 D and below. (p=0.001) CONCLUSION: Information on the visual outcomes of glaucoma surgery in pediatric patients with primary congenital glaucoma is limited. There is a need for tests that standardize visual acuity tests, especially for young children. In our study, the vision levels of preschool children with primary congenital glaucoma; while corneal diameter, axial length, cup/disc ratio, age at presentation at the time of diagnosis, and the number of surgeries in the preoperative period did not change statistically; we observed a statistically significant decrease in the visual values of patients with myopic astigmatism above -2.00 D