İn-vitro fertilizasyon sikluslarında gözlenen tekrarlayan implantasyon başarısızlıklarında cd56 pozitif hücrelerin ve cd98 düzeyinin önemi
CD56 ve CD98 Düzeylerinin Tekrarlayan Implantasyon Başarısızlığı olan İn-vitro Fertilizasyon Hastalarındaki Önemi
- Tez No: 704456
- Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ BÜLENT ZEYNELOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Giriş Yardımcı üreme tekniklerinde gözlenen büyük gelişmelerin aksine klinik gebelik elde etme oranları taze embriyo transferlerinde %31, oosit donasyonlarında ise %41 düzeylerinde kalmıştır. İmplantasyon penceresi denilen dönem ve implantasyonun kendisi in-vitro fertilizasyon uygulamasında önemli bir yere sahiptir. Bu çalışma ile tekrarlayan implantasyon başarısızlığı olan in-vitro fertilizasyon hastalarında CD56 ve CD98 in immunohistokimyasal olarak boyanmasındaki farklar incelenmek istenmiştir. Materyal ve Metod Bu çalışma 2004 ile 2010 yılları arasında in-vitro fertilizasyon yöntemi uygulanan 6260 hasta verisinin bulunduğu bir veribankasından tarama ile seçilen 36 hastanın örneklerinin değerlendirilmesi ile yapılmıştır. Tekrarlayan implantasyon başarısızlığı en az 3 kez in-vitro fertilizasyon denemesi yapılması ve toplamda 8 embriyo verilmesini takiben b-HCG testinin pozitifleşmemesi olarak tanımlanmıştır. Diğer yanda kontrol grubunda ise ilk in-vitro fertilizasyon denemelerinde b-HCG testinin pozitifleştiği hasta grubu bulunmaktadır. Sonuçlar Yapılan karşılaştırmada CD 56 ve CD 98 boyanma yüzdeleri, boyanma gücü ve boyanma skoları arasında gruplar arasında anlamlı farklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives Despite major advances in assisted reproductive techniques, clinical pregnancy rates remains around 31% with fresh embryo transfer and around 41% with oocyte donations. We also know that implantation process itself and the window period defined as ''implantation phase'' has significant importance in succeeding in in-vitro fertilisation (IVF) cycles. With this study we tried to define any differences of immunohistochemical staining for CD56 and CD98 within the implantation phase endometrium of both patients with recurrent implantation failure and control group which has eventually had successful IVF cycle. Study Design This is a retrospective study performed on a total of 6260 patients with IVF cycles from 2004 to 2010. Patients defined as implantation failure with failure of having positive result for b-HCG testing, following at least having 3 IVF cycles with at least total of 8 embryo transfers on the other hand control group formed with patients having success (positive b-HCG testing) on their first IVF treatment. Results Comparison of means for CD 56 staining percentages, CD 98 staining percentages, CD 98 Staining power and CD 98 staining score showed significant difference between control group and study group. (p˂.001). Conclusion We think that CD 56 and CD 98 staining for endometrium can be a part of diagnostic testing for patients who are candidates for IVF treatments. We need further studies to determine correlation between overall chances for pregnancies and these types of immunohistochemical staining for patients on IVF treatment.