Temel benlik değerlendirmesinin işe tutkunluk üzerindeki etkisinde dönüştürücü - etkileşimci önderliğin aracılık etkisi
The mediating effect of transformational – transactional leadership on the effect of core self-evaluations on work engagement
  1. Tez No: 704480
  2. Yazar: AHMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, bireylerin işe tutkunluklarında temel benlik değerlendirmeleri ve algıladıkları dönüştürücü – etkileşimci önderlik davranışlarının etkilerini araştırmaktır. Araştırmanın örneklemi kolayda örneklem yoluyla ulaşılan kamu ve özel sektör çalışanı olan 638 kişiden oluşmaktadır. Veri analizleri SPSS 22 ve AMOS 24 programları kullanılarak yorumlanmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle ölçeklerin yapı geçerlilik ve güvenirlilik analizleri yapılmıştır. Yapı geçerlilikleri hem doğrulayıcı hem de açımlayıcı faktör analizi yöntemleriyle incelenmiştir. Ardından korelasyon ve regresyon analizleri kullanılarak değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmanın ana hipotezi olan temel benlik değerlendirmesinin işe tutkunluk üzerindeki etkisinde algılanan önderliğin aracılık rolü ise yapısal eşitlik modeli aracılığıyla incelenmiştir. Araştırma sonucunda, dönüştürücü önderliğin temel benlik değerlendirmesinin işe tutkunluk üzerindeki etkisinde aracılık rolünün olduğu, etkileşimci önderliğin aracılık etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Son olarak araştırmada elde edilen bulgulardan hareketle uygulamaya ve ileride yapılacak araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the effects of core self evaluations and perceived transformational – transactional leadership behaviours on individuals' work engagement. The convenience sampling technique was used in the study and the sample of the study consists of 638 people who are public and private sectors employees. SPSS 22 and AMOS 24 programs were used for data analysis and interpretation. Within the scope of the study, first of all, the structure validity and reliability analysis of the scales were made. Construct validities were examined by both confirmatory and exploratory factor analysis. After that, the relationships between the variables were examined using correlation and regression analyzes. The mediating role of perceived leadership in the effect of core self evaluation, on work engagement, which is the basic hypothesis of the study, was examined through the structural equation model. As a result of the research, it was determined that transformational leadership has a mediating role in the effect of core self evaluation on work engagement, whereas transactional leadership has no mediating effect. Finally, based on the findings of the study, suggestions were made for the application and future research.