Primer hiperparatiroidi nedeniyle cerrahi uygulanan hastalarda preoperatif tanı yöntemlerinin postoperatif hipokalsemi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of preoperative diagnostic methods on postoperative hypocalcemia in patients who surgery applied due to primary hyperparathyroid
- Tez No: 704485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Primer hiperparatiroidizm (PHPT), normal veya ektopik yerleşimli bir veya daha fazla paratiroid (PT) bezinin otonomi kazanması sonucu, parathormonun (PTH) aşırı salınması ile karakterize bir hastalıktır. En sık 50-60 yaş arasında görülürken, kadınlarda erkeklerden 2-3 kat daha fazla görülmektedir. PHPT olgularının %80'ninden soliter adenom sorunludur. Küratif tedavi şekli cerrahidir. Cerrahi sonrası gelişebilecek komplikasyonlardan biri hipokalsemidir. Hipokalseminin uzamış ve tedaviye dirençli olduğu klinik tabloya ise aç kemik sendromu denilmektedir. Ocak 2012-Kasım 2020 tarihleri arasında başvuran ve primer hiperparatiroidi tanısı alıp paratiroidektomi uygulanan hastalar retrospektif olarak tarandı. Çalışma kapsamında 112 hastanın verileri kullanıldı.AKS gelişen hastalar Grup 1, AKS gelişmeyen hastalar Grup 2 olarak ayrıldı. Gruplar arasında preop ve postop dönemde kayıt altına alınan değerler arasındaki ilişki karşılaştırıldı.Çalışmaya dahil edilen hastaların 28'i (%25) erkek, 84'ü (%75) kadındı. Katılımcı kadınların 15'inde (%62.5) postop AKS görülürken, erkeklerde bu sayı 9'du (%37.5). Çalışmaya katılıp AKS gelişen hastaların ortanca (medyan) yaşı 59.5'di (23-83). Preop Ca+2değeri için 11.37 mg/dL kesim noktası olup, preop Ca+2değeri AKS gelişimini öngörme açısından %83 duyarlılık ve %58 özgüllük ile anlamlıdır. Perop PTH değeri için 26.83 pg/ml kesim noktası olup, perop PTH değeri AKS gelişimini öngörme açısından %79 duyarlılık ve %81 özgüllük ile anlamlıdır. Preoperatif dönemde ölçülen serum Ca+2düzeyi ile postoperatif 1. gün ölçülen serum Ca+2düzeyinin değişim oranınınAKS ile ilişkisine bakıldığında Ca+2düşme % değeri için %25.87 kesim noktasıdır.Ca+2düşme % değeri AKS gelişimini öngörme açısından anlamlıdır. Preoperatif dönemde ölçülen kan PTH düzeyi ile peroperatif ölçülen kan PTH düzeyinin değişim oranınınAKS ile ilişkisine bakıldığında PTH düşme % değeri için %87.71 kesim noktasıdır.PTH düşme % değeri AKS gelişimini öngörme açısından anlamlıdır.Sonuç olarak paratiroidektomi yaptığımız hastanın 50 yaşın üzerinde olması, kadın cinsiyette olması, patolojik paratiroid bezinin büyük olması (>21 mm) AKS gelişimi açısından bağımsız risk faktörleridir.Yine preoperatif ve post operatif dönemde ölçülen biyokimyasal parametrelerden; preop ölçülen Ca+2 değeri, perop ölçülen PTH değeri, perop ölçülen PTH değerinin preop ölçülen PTH değerine göre değişim oranı ve postop 1. Gün ölçülen Ca+2 değerinin preop ölçülen Ca+2 değerine göre değişim oranının, AKS gelişimini öngörmede kullanılabilecek parametreler olabileceğini düşünmekteyiz. AKS riskinin biyokimyasal olarak belirlenebilmesi için daha geniş sayıda hasta gruplarının dahil edildiği çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Primary hyperparathyroidism (PHPT) is a disease characterized by excessive secretion of parathyroid hormone (PTH) as a result of the autonomy of one or more parathyroid (PT) glands located normally or ectopically. While it is most common between the ages of 50-60, it is seen 2-3 times more in women than men. PHPT is caused by a solitary parathyroid adenoma in 80% of cases. The curative treatment method is surgery. One of the complications that may develop after surgery is hypocalcemia. The prolonged and treatment-resistant form of hypocalcemia is called hungry bone syndrome (HBS).Patients who applied between January 2012 and November 2020 and were diagnosed with primary hyperparathyroidism and underwent parathyroidectomy were retrospectively screened. 112 patients' data were included in this study. The patients included in the study were divided into two groups as those with or without HBS. The relation of preop and postop values between groups was compared.28 (25%) of the patients included in the study were male and 84 (75%) were female. While postop HBS was seen in 15 (62.5%) of the participating women, this number was 9 (37.5%) in men. The median age of the patients who included in the study and developed HBS was 59.5 (23-83). It was observed that 11.37 mg / dL, which was determined as the cut-off point for Preop Ca + 2 value, had 83% sensitivity and 58% specificity in terms of predicting the development of HBS. The cut-off point determined for the Perop PTH value was 26.83 pg / ml, and it was observed that it had 79% sensitivity and 81% specificity in terms of predicting HBS development. Significantcut-off point for the % value of Ca+2 decrease is determined by looking at the change rate of Ca+2 values between preop and postop. 1. day. 25.87 % was the significant cut-off point for predicting HBS. The cut-off point for the PTH decrease % value, whichis found significant to predict the development of HBS, was 87.71%. The relationship between preop PTH value and perop PTH value with HBS was examined while calculating this value. As a result, the patient who underwent parathyroidectomy, being over 50 years old, being female, having a large pathological parathyroid gland (> 21 mm) were identified as independent risk factors for HBS development. Results of the current study suggested that among the biochemical parameters measured in the preoperative and postoperative periods; preop measured Ca + 2 value, perop measured PTH value, the rate of change of thePTH value measured perop compared to the preop measured and the rate of change of the postop 1st day Ca + 2 value compared to the preop measured Ca+ 2 value may be parameters that can be used to predict the development of HBS. Studiesinvolving larger patient groups are needed to determine the risk of HBS biochemically.