2017-2019 yılları boyunca uygulama ve araştırma merkezimizde idrar örneklerinden izole edilen escherichia coli suşlarının antimikrobiyal ajanlara karşı duyarlılıklarındaki değişimin değerlendirilmesi
Evaluation of the change in the sensitivity of escherichia coli strains isolated from urine samples in our application and research center during 2017-2019 to antimicrobial agents
- Tez No: 704494
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKTUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Ülkemizde ve dünyada sık karşılaşılan hastalıklar arasında idrar yolu enfeksiyonları, önemli bir yere sahiptir. Üriner enfeksiyon etkenleri arasında yer alan Escherichia coli'nin bu enfeksiyonların %50-90'ından sorumlu olduğu bilinmektedir. Üriner enfeksiyonların tedavisinde ampirik antimikrobiyal ajan kullanımı gerekli bir uygulamadır. Ancak bu nedenle enfeksiyon ajanlarının antimikrobiyallere direnç geliştirme durumu kolaylaşmaktadır. Çalışmamızda merkezimizde tespit edilen üriner enfeksiyon etkenleri arasında yer alan Escherichia coli suşlarının antibiyotik direnç özellikleri değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: 01 Haziran 2017-31 Mayıs 2019 tarihleri arasında merkezimizde izole edilmiş Escherichia coli suşlarının antibiyotik direnç oranları incelenmiştir. Bulgular: Belirtilen tarih aralığında idrar kültür işlemi sonrasında 1796 adet bakteri üremesi görülmüştür. Üreyen bu bakterilerin 892 tanesi (%50,3) Escherichia coli olarak tanımlanmıştır. Bu suşlarda betalaktam, florokinolon ve trimetoprim sülfametoksazol grubu antibiyotiklere yüksek oranda direnç bulunduğu görülmüştür. Fosfomisin, nitrofurantoin, karbapenem ve aminoglikozidlere karşı direnç oranlarının %20'nin altında olduğu izlenmiştir. Sonuç: Polikliniklerde izlenen üriner enfeksiyonların ampirik tedavisinde nitrofurantoin ve fosfomisin, yataklı servislerde izlenen üriner enfeksiyonların ampirik tedavisinde ise aminoglikozidler ve karbapenemler daha etkili bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Urinary tract infections have an important place among the common diseases in our country and in the world. Escherichia coli, which is among the urinary infections, is known to be responsible for 50-90% of these infections. Empirical antimicrobial agent use is a necessary practice in the treatment of urinary infections. However, this makes it easier for infectious agents to develop resistance to antimicrobials. In our study, antibiotic resistance properties of Escherichia coli strains, which are among the urinary infections detected in our center, were evaluated. Materials and Methods: The antibiotic resistance rates of Escherichia coli strains isolated in our center between 01 June 2017 and 31 May 2019 were investigated. Results: In the specified date range, 1796 bacterial growths were observed after the urine culture process. 892 (50.3%) of these bacteria were identified as Escherichia coli. In these strains, it was observed that there was a high rate of resistance to betalactam, fluoroquinolone and trimethoprim sulfamethoxazole group antibiotics. It was observed that the resistance rates against fosfomycin, nitrofurantoin, carbapenem and aminoglycosides were below 20%. Conclusion: Nitrofurantoin and fosfomycin were found to be more effective in the empirical treatment of urinary infections in outpatient clinics, and aminoglycosides and carbapenems were found to be more effective in the empirical treatment of urinary infections in inpatient services.