Türkiye'de tarımsal KİT'lerin analizi ve yeni politika önerileri
Analysis of agricultural SEEs in Turkey and new policy recommendations
  1. Tez No: 704514
  2. Yazar: YALÇIN ARSLANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BURÇİN YERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışmada temel olarak Türkiye'de KİT olarak faaliyetini sürdüren tarımsal işletmelerin analizi yapılmakta ve tespit edilen sorunların çözümüne ilişkin politika önerileri sunulmaktadır. Tarımsal KİT'lere ilişkin mali ve finansal analizlerde esas olarak 2014-2019 dönemi baz alınmıştır. Yeni Kamu Yönetimi anlayışı, çalışmaya dayanak temel doktrin olarak ele alınmıştır. Çalışmada farklı coğrafya ve gelişmişlik düzeyine sahip üç ülke; tarımsal politika, KİT sistemi ve tarımsal KİT'leri açısından ele alınarak ülke örnekleri olarak sunulmuştur. Söz konusu ülkelerden Polonya'da özelleştirme uygulamaları neticesinde mevcut durumda tarımsal KİT kalmaması nedeniyle son dönemde özelleşen tarımsal KİT'lere ilişkin özelleştirme yöntemi ve sonrasına ilişkin mali yapı kısaca açıklanmıştır. Ülkemiz KİT'lerine ilişkin ortak politika önerilerinin uygulanabilirliği, konunun özelliğine göre farklı ülke tecrübeleriyle de desteklenmiştir. Sonuç olarak çalışmada veri analizi yöntemi kullanılmak suretiyle her tarımsal KİT bazında tespit edilen sorunlar üzerine mali politikalar oluşturulmuş, SWOT analizi neticesinde KİT genelinde belirlenen yönetim sorununa yönelik ise mevzuat değerlendirmesi de yapılarak yeni bir yönetim ve ücretlendirme modeli önerilmiştir. Ayrıca çalışmada KİT bazında yapılan analizlerde tespit edilen bazı konulara ilişkin hukuki analizler de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, agricultural businesses that carry out their activities in the status of SEE in Turkey has been analyzed; political measures and solutions to the identified problems has been also proposed. The time interval from 2014 to 2019 in economic and financial analysis of agricultural SEEs has been taken as the basis. The New Public Management has been treated as a basic doctrin. In the study, three countries with different geography and development level were selected as examples; agricultural policy, SEE system and agricultural SEEs are discussed. As a result of the privatization implementations in Poland, one of the aforementioned countries, the privatization method and the financial structure related to the agricultural SEEs that have recently become privatized due to the fact that there are no existing agricultural SEEs as a result of the current situation. The applicability of common policy proposals related to SEEs in our country has been supported by the experiences of different countries depending on the nature of the issue. As a result, fiscal policies were created on the problems identified on the basis of each agricultural SEE by using data analysis method in the study, as a result of the SWOT analysis, a new management and remuneration model was proposed by making an evaluation of the legislation for the management problem determined throughout the SEEs. In addition, in the study, legal analyzes were made on the some issues, upon encountering the determinations made on SEE basis.