Servikovajinal sitoloji testlerinin endometrium kanseri klinikopatolojik faktörleri ile ilişkisi
Relation between cervicovaginal cytology tests with clinicopathological factors of endometrium cancer
- Tez No: 704546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN KABACA KOCAKUŞAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı endometrium kanseri tanılı hastalarda preoperatif servikovajinal smear testlerinin, hastalığın klinikopatolojik faktörleri ve prognostik risk grupları ile ilişkisinin araştırılması ve smear sonuçlarının preoperatif ve postoperatif değerlendirmeye olan katkısının araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: 2010 ve 2020 yılları arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekolojik Onkolojik Cerrahi Kliniği'nde evreleme cerrahisi yapılıp, histolojik değerlendirme sonucunda endometrium kanseri tanısı konulmuş ve preoperatif servikovajinal smear sonucu olan 464 hastanın medikal kayıtları retrospektif olarak incelenerek, hastalığın evresi, histolojisi, grade'i, myometrial invazyon derecesi, tümör boyutu, servikal stromal tutulumu, lenfovasküler invazyon varlığı, lenf nodu tutulumu, periton sitoloji pozitifliği, ekstrauterin organ tutulumu ve ESGO/ESTRO/ESP (2020) kılavuzundaki prognostik risk grupları ile servikovajinal smear bulguları karşılaştırıldı. Verilerin analizinde SPSS sürüm 25.0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 464 hastanın %12'sinde (n=56) preoperatif anormal servikal sitoloji tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aims of this study is to investigate the relationship between preoperative cervicovaginal smear tests with clinicopathological factors and prognostic risk groups of endometrial cancer and to investigate the contribution of smear results to preoperative and postoperative evaluation. Materials and Methods: Between 2010 and 2020, staging surgery was performed at Zeynep Kamil Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital Gynecological Oncological Surgery Clinic, and the medical records of 364 patients who were diagnosed with endometrial cancer as a result of histological evaluation and who had preoperative cervicovaginal smear results were examined retrospectively, disease stage, histology, grade, degree of myometrial invasion, tumor size, cervical stromal involvement, lymphovascular invasion, lymph node involvement, peritoneal cytology positivity, extrauterine organ involvement and prognostic risk groups in ESGO / ESTRO / ESP (2020) guideline and cervicovaginal smears their findings were compared. SPSS version 25.0 program was used in the analysis of the data. Results: Preoperative abnormal cervical cytology was detected in %12 (n = 56) of 464 patients included in the study.