Amik ovası koşullarında farklı azot dozu uygulamalarının aşotu varyetelerinde (Coriandrum sativum var. microcarpum ve Coriandrum sativum var. vulgare) verim ve verim unsurları ile kalite üzerine etkisi
The effect of different nitrogen dose applications on production and quality in achot varieties (Coriandrum sativum var. microcarpum and Coriandrum sativum var. vulgare) in Amic plain conditions
- Tez No: 704579
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada 2020 kış yetiştirme sezonunda Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Telkaliş Araştırma ve Uygulama Alanında (36°15'14.6“N; 36°30'13.1”E) yürütülen bu çalışmada beş farklı azot ( 0, 3, 6, 9 ve 12 kg/da ) dozu uygulamasının AŞOTU (Coriandrum sativum var. vulgare L) bitkisinde verim ve verim komponentleri ile uçucu yağ oran ve verimine etkisi araştırılmıştır. Araştırma materyalleri ve varyantlar hakkında kısa bir bilgi verilmeli sonrasında sonuçlara geçilse daha iyi olur. Araştırma sonunda azot dozlarının incelenen tüm özelliklere istatistiki olarak önemli bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. En yüksek yaş herba verimi (827.74 kg/da) N0, en yüksek uçucu yağ verimi ( 0.438) ise, N6 uygulamasından elde edilmiştir. Araştırmada Coriandrum sativum var. microcarpum ait tohumlardan bitki elde edilemediği için sadece Coriandrum sativum var. vulgare varyetesine ait veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on the research area of Telkaliş, Hatay Mustafa Kemal University, Agricultural Faculty (36°15'14.6“N; 36°30'13.1”E), in 2020 winter growing season to investigate fhe effect of five different nitrogen (0, 3, 6, 9 and 12 kg) da) applications on the yield and yield components with essential oil rates and yields of coriander (Coriandrum sativum var. vulgare L). At the end of the study, it was found that the nitrogen doses did not have a significant effect on all the features examined. The highest wet herba yield (827.74 kg / da) was obtained from N0, and the highest volatile oil yield (0.438) was obtained from N6 application. There is Coriandrum sativum in research. Since plants cannot be obtained from the seeds of microcarpum, there is only Coriandrum sativum. vulgare variety were evaluated.