Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi (FADA) güvenirlik ve geçerlik çalışması
The reliability and the validity of the physical activity assessment questionnaire (PAAQ)
- Tez No: 70459
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİN ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Tıbbi Biyoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports, Medical Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı; araştırmacı tarafından oluşturulan Fiziksel Aktivİte Değerlendirme Anketi'nin (FADA) güvenirliğini ve geçerliğini saptamaktır. Bü amaca yönelik olarak, test-tekrar test yöntemi ile yapılan güvenirlik çalışmasına yaş ortalamaları 32.İ2±8.82 olan 334 bayan ve erkek birey ve geçerlik çalışmasına yaş ortalamaları 28.45±6.67 olan 20 bayan ve erkek birey alınmıştır. Çalışmanın güvenirlik bölümünde araştırmacı tarafından hazırlanan 'Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi' bireylere eh âz 10 gün, en fazla 15 gün aralarla iki kez uygulanmıştır. Eter birey için haftada harcadığı MET (metabolik eşdeğer) değerleri bulunmuştur. Verilerin istatistiksel analizinde iş İle ilgili aktiviteler (METs/hafta), ulaşım ile ilgili aktiviteler (METs/hafta), merdiven çlkma (METs/hafta), ev ile ilgili aktiviteler (METs/hafta), yapılan sporlar aktiviteleri (METs/hafta) ve anketin bütün bölümlerinin toplamı (METs/hafta) ile ilgili test-tekrar test arasındaki ilişki Pearson Basit Korelasyon Tekniği kullanılarak incelenmiştir. Sırasıyla r=.36, r=.58, r=.62, r=.39, r=.70 ve r=.40 (pO.001) düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Çalışmanın geçerlik bölümünde bireyler tarafından bir gün boyunca (sabah uyandıkları saatten gece yatıncaya kadar) fiziksel aktivite günlüğü tutmaları istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the reliability and the validity of the Physical Activity Assessment Questionnaire (PAAQ) which is developed by researcher. 334 male and female subjects voluntarily (age 32.12±8.82) participated iil the reliability assemeflt test. Test-retest reliability was used for this purpose. Subjects completed PAAQ and after 10-15 days they did again. MET (metabolic equivalent) values in a per week was calculated for each subject. According to the PAAQ test scores, some indexes were developed (work, transport, climbing stairs, housework, sport and total indexes). Pearson Product Moment Correlation Coefficient was used to analyse index reliability.