A systematic mapping study on the use of eye-tracking in program understandability
Göz izlemenin program anlaşılırlığında kullanılması üzerine sistematik bir haritalama çalışması
  1. Tez No: 704585
  2. Yazar: SHUKRULLAH ATIED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİZ ÇAĞILTAY, DOÇ. DR. DAMLA TOPALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Göz izleme teknolojisi, bir kişinin vizyonu hakkında fikir edinmek ve nereye baktıklarını belirlemek ve görsel davranışları hakkında veri toplamak için kullanılır. Araştırmacılar, göz izleme teknolojisini kullanarak Yazılım Mühendisliği'ndeki çeşitli görevleri analiz etmek ve anlamak için göz hareketi verileri toplamaktadır. Ancak, Yazılım Mühendisliği alanında göz izleme teknolojisinin kullanımını inceleyen ve bu açıdan genel bir tablo sunan çok sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Dolayısıyla, bu tez çalışmasında, bir Sistematik Haritalama çalışması yürüterek, tüm kanıtları bir araya getirmeyi ve özellikle programı anlaşılabilirliği için Yazılım Mühendisliği'nde göz izleme kullanımına genel bir bakış sunmayı amaçlıyoruz. İlgisiz çalışmaları dikkatlice gözden geçirdikten ve çıkardıktan sonra 121 ilgili makaleyi seçtik. Elde ettiğimiz sonuçlara göre, son yıllarda Yazılım Mühendisliği'nde göz takibi üzerine yapılan çalışmaların arttığını ve farklı aktiviteler üzerinde çalışıldığını görülmektedir. Ayrıca, programı anlaşılabilirliği üzerine farklı faktörlerin etkisi olduğu görülmüştür. Bu faktörler kod öğeleri ve varlıkları, araçlar, geliştiricinin geçmişi ve göz hareketi ve okuma davranışları olarak belirtilmiştir. Bu bulguların, geliştiricilerin program anlaşılabilirliği üzerine etkin faktörleri benimsemelerine yardımcı olarak gelişimlerine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Eye-tracking technology is used to get insight into a person's vision and determine where they are looking and gather data on their visual behavior. Researchers have been collecting eye movement data to analyses and comprehend various tasks in Software Engineering (SE) by using eye-tracker technology. However, there are very limited studies analyzing the use of eye-tracking technology in the field of SE and providing a general picture from this perspective. Accordingly, in this thesis study, by undertaking a Systematic Mapping (SM) study, it is aimed to bring all evidence together and give an overview on the use of eye-tracking in SE, specifically for program comprehension. After carefully reviewing and excluding unrelated studies, 121 related articles were selected. The result shows that the use of eye-tracking in SE is increased in recent years, and different SE activities were studied. Moreover, four different factors are influential in program comprehension: code elements and entities, tools, developer's background, and eye movement and reading behaviors. These findings may help the developers to adopt the founded influential factors to help them in program understandability.