Hemodiyaliz tedavisi uygulanan hastalara yapılan video eğitiminin semptom yükü, konfor düzeyi ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of video training on symptom burden, comfort level and quality of life in patients undergoing hemodialysis treatment
- Tez No: 704603
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER KARADAKOVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Araştırma, hemodiyaliz tedavisi uygulanan hastalara yapılan video eğitim desteğinin, hastaların semptom yükü, konfor düzeyi ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesini amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma Nisan 2021-Temmuz 2021 tarihleri arasında, Muğla Fethiye Devlet Hastanesi Hemodiyaliz Merkezi ve özel bir hemodiyaliz merkezinde randomize kontrollü, yarı deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini araştırmaya dahil edilme ölçütlerine uyan, 22 birey kontrol ve 26 birey girişim olmak üzere toplam 48 birey oluşturmuştur. Veriler Hasta Tanıtım Formu, Diyaliz Semptom İndeksi, Hemodiyaliz Konfor Ölçeği Versiyon-II, Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (SF 36) kullanılarak 0. hafta (1. ölçüm), 4. hafta (2. ölçüm), 8. hafta (3. ölçüm) ve 12. hafta (4. ölçüm) olmak üzere dört kez toplanmıştır. Araştırmaya katılan girişim grubundaki bireylere 12 hafta boyunca haftada toplam üç bölüm olmak üzere; her seansta HD başladıktan 90 dakika sonra bir bölüm eğitim videosu izletilmiştir. Kontrol grubundaki bireylere herhangi bir girişimde bulunulmamıştır. Araştırma sonunda kontrol grubundaki bireylere eğitim videosu izletilmiştir. Araştırmanın yapılabilmesi için gerekli etik kurul, kurum izinleri ve katılımcıların yazılı onamları alınmıştır. Bulgular: Araştırmada girişim grubundaki bireylerin 3. ve 4. ölçüm zamanları arasında; Diyaliz Semptom İndeksi puan ortalamalarının azaldığı, Hemodiyaliz Konfor Ölçeği puan ortalamalarının arttığı ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to examine the impacts of video training support on the symptom burden, comfort level and quality of life (QoL) of the patients undergoing hemodialysis (HD) treatment. Methods: The current study adopted a randomized controlled quasi-experimental research design to investigate the implications of video training support on the symptom burden, comfort level and QoL of 48 participant patients, 22 of whom were in control and 26 were in intervention group, at Mugla Fethiye State Hospital Hemodialysis Center and a private hemodialysis center between April 2021 and July 2021. Data collection was conducted through Dialysis Symptom Index (DSI), Patient Information Form, QoL Scale Short Form (SF 36), and Hemodialysis Comfort Scale (HDCS) Version II. The data was collected four times, in week 0 (1st measurement), 4th week (2nd measurement), 8th week (3rd measurement), and 12th week (4th measurement). The intervention group watched three episodes of a training video a week for 12 weeks. Each session started 90 minutes after the HD treatment. The control group was shown the training video at the end of the research. Necessary ethics committee, institutional permissions and written consents of the participant patients were obtained prior to the study. Results: The results of the 3rd and 4th measurement in the intervention group revealed that DSI mean scores decreased while HDCS mean scores increased in a statistically significant (p0.05).