Hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda mandala sanat terapisinin konfor düzeyine etkisi
The effect of mandala art therapy on comfort level in patients receiving hemodialysis treatment
  1. Tez No: 901004
  2. Yazar: GÜL KIRICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET OVAYOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hemodiyaliz tedavisi alan hastalara uygulanan mandala boyamanın konfor düzeyine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü ve deneysel olarak yapılan bu çalışma; Aralık 2023- Mart 2024 tarihleri arasında Gaziantep ilinde bulunan özel bir diyaliz merkezinde, dahil edilme kriterlerine uyan ve örneklem sayısı güç analizi (alpha=0.05, güç=0.80) ile belirlenen 98 hasta (49 müdahale grubu, 49 kontrol grubu) ile yapıldı. Yaş, cinsiyet ve konfor ölçeğinden alınan puanlar dikkate alınarak minimizasyon yöntemiyle gruplar belirlendi. Çalışmaya başlamadan önce çalışmanın yapılacağı kurumdan, hastalardan ve etik kuruldan gerekli izinler alındı. Veriler Soru Formu ve Hemodiyaliz Konfor Ölçeği Versiyon- II (26-130 puan aralığında puanlanır ve puan arttıkça konfor düzeyi artar) kullanarak, yüz yüze görüşme yöntemi ile ön test ve son test şeklinde toplandı. Verilerin analizinde ölçümle belirtilen sürekli değişkenler için ortalama ve standart sapma veya medyan ve minimum-maksimum değerleri, nitel değişkenler için frekans ve yüzde değerleri, grup karşılaştırmalarında iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi veya tek yönlü ANOVA, nitel değişkenlerin grup karşılaştırmaları için ki-kare testi kullanıldı. p0,05).
Özet (Çeviri)
This randomized controlled and experimental study, which was conducted to determine the effect of mandala painting on the comfort level of patients receiving hemodialysis treatment, was conducted between December 2023 and March 2024 in a private dialysis center in Gaziantep province with 98 patients (49 intervention group, 49 control group) who met the inclusion criteria and whose sample size was determined by power analysis (alpha=0.05, power=0.80). The groups were determined by minimization method considering age, gender and scores obtained from the comfort scale. Before starting the study, the necessary permissions were obtained from the institution, patients and the ethics committee. The data were collected as pre-test and post-test using the Questionnaire and Hemodialysis Comfort Scale Version- II (scored between 26-130 points and the higher the score, the higher the comfort level) by face-to-face interview method. In the analysis of the data, mean and standard deviation or median and minimum-maximum values for continuous variables, frequency and percentage values for qualitative variables, significance test of the difference between two means or one-way ANOVA for group comparisons, chi-square test for group comparisons of qualitative variables were used. p0.05).