Torakoabdominal aort anevrizmalarında endovasküler aortik onarım (evar ve tevar) deneyimlerimiz
Our experience with endovascular aortic repair (evar and tevar) in thoracoabdominal aortic aneurysms
- Tez No: 704667
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SITKI AKİN TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu değerlendirmemizde endovasküler onarım sağlanan torakal ve abdominal aortik anevrizma olgularını klinik ve laboratuar bulguları ile derledik. Postoperatif anevrizma kesesine oluşan sızıntıları (LEAK), mortalite ve morbiditeye etki gösteren komorbit hastalıklar ile birlikte değerlendirdik. Kriterlere uygun olan 61 olgu çalışmaya dahil edildi. Olguların işlemden önceki klinik bilgileri (özgeçmiş, kardiyovasküler hastalık öyküsü, meslek, ek hastalıklar) ve kliniğimizde yapılan perioperatif bilgisayarlı tomografik anjiyografi (BTA) verileri, hastane yatış süreleri ile kısa ve uzun dönem klinik takip sonuçları toplandı. Olgular postoperatif erken dönem (ilk 1 ay) ve uzun dönem (ilk 1 yıl) olarak incelemeye alındı. Takiplerinde nörolojik, pulmoner ve kardiyak komplikasyonlar, giriş yeri komplikasyonları, distal embolizasyonlar, mezenter iskemiler araştırıldı ve mortalite verileri toplandı. Ulaştığımız sonuçlar incelendiğinde; olgularımızda mesleki faktörlerin (madencilik) ve kronik obstrüktif hastalık (KOAH) tablosunun anevrizmlardaki leak oluşumu açısından önemli bir belirteç olabileceği ve dikkatli olunması gerektiğini görüldü (40,41,43-48). Literatüre göre toplam olgu grubumuzdaki kadın popülasyon yüzdelik olarak fazla bulundu (40,41,43-46). Olgular içerisinde diyabet, kronik obstrüktif hastalık ve kardiyak hastalıkların literatüre göre yüksek olduğu görüldü (40,41,43-46). Bunun yanında KOAH yüksek çıkmasına rağmen sigara içme oranı litaratüre göre düşük saptandı (40,41,43-46). Acil operasyon ve mortalite oranları yüksek çıkarken (40,47,48,50), geç dönem ölümlerinin ve geç dönem gastrointestinal kompikasyonların olmaması dikkat çekiciydi (40,44-46).
Özet (Çeviri)
In this review, we reviewed cases of thoracic and abdominal aortic aneurysms with endovascular repair with clinical and laboratory findings. We evaluated postoperative leaks to the aneurysm sac (LEAK) together with comorbid diseases that affect mortality and morbidity. Sixty one cases who met the criteria were included in the study. The clinical information (history, history of cardiovascular disease, occupation, comorbidities) of the cases before the procedure and perioperative computed tomographic angiography (CTA) data performed in our clinic, length of hospital stay, and short and long-term clinical follow-up results were collected. The cases were evaluated as postoperative early period (first 1 month) and long term (first 1 year). During follow-up, neurological, pulmonary and cardiac complications, port site complications, distal embolizations, mesenteric ischemias were investigated and mortality data were collected. When the results we reached were examined; it was seen that occupational factors (mining) and chronic obstructive disease (COPD) in our cases could be important markers for the formation of leaks in aneurysms and that care should be taken (40,41,43-48). According to the literature, the female population in our total case group was found to be higher as a percentage (40,41,43-46). Diabetes, chronic obstructive disease and cardiac diseases were found to be higher in the cases compared to the literature (40,41,43-46). In addition, although COPD was high, the rate of smoking was found to be low compared to the literature (40,41,43-46). While emergency operation and mortality rates were high (40,47,48,50), the absence of late death and late gastrointestinal complications was remarkable (40,44-46).