Etil alkol ile oksidatif stres oluşturulmuş sıçan karaciğerinde eugenol'ün antioksidan etkilerinin incelenmesi
Investigation of antioxidant effects of eugenol on rat liver formed with oxidative stress with ethyl alcohol
- Tez No: 704684
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN YILDIZ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yüksek antioksidan kapasiteye sahip olan Öjenol maddesinin tek başına ve oksidatif stres etkeni (etil alkol) ile beraber tüketilmesi sonucu karaciğer hasarlanması ve oksidatif stres düzeyindeki etkileri değerlendirildi. Bu çalışmada, yaklaşık 310-390g ağırlığında 40 adet Wistar albino dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar rastgele 10'arlı 4 gruba ayrıldı ve standart pellet tipi yem ile ad libitum olarak beslendi. 1. Grup (Kontrol grubu), diğer gruplar ile aynı stresi oluşturmak amacı ile 3ml/Sf/gün/gavaj, 2. Grup (Etil alkol grubu), %40'lık Etil alkol 3ml/gün/gavaj, 3. Grup (Öjenol Grubu), 50mg/kg/gün/gavaj, 4. Grup (Etil alkol+Öjenol grubu), %40'lık Etil alkol + 50mg/kg öjenol 3ml/gün/gavaj olacak şekilde 30 gün boyunca verildi. Çalışma sonunda sıçanlardan alınan kan, karaciğer ve böbrek dokularından biyokimyasal ve histopatolojik analizler yapıldı. Öjenol etil alkol ile beraber tüketildiğinde karaciğer üzerinde etanolün oluşturduğu hepatotoksisiteyi anlamlı olarak azalttığı tespit edildi. Öjenol grubu sıçanlarda alkol grubu sıçanlara kıyasla AST, ALT, ALP, LDH ve TRİG seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu (
Özet (Çeviri)
Liver damage and oxidative stress levels were evaluated as a result of consuming high antioxidant capacity of eugenol alone and with oxidative stress agent (ethyl alcohol). In this study, 40 Wistar albino female rats weighing approximately 310-390g were used. The rats were randomly divided into 4 groups of 10 and were fed ad libitum with standard pellet. Group 1 (Control group), 3ml / Sf / day / gavage to create the same stress as the other groups, Group 2 (Ethyl alcohol group), 40% Ethyl alcohol 3ml / day / gavage, Group 3 (Eugenol) group), 50mg / kg / day / gavage, Group 4 (Ethyl alcohol + Eugenol group), 40% Ethyl alcohol + 50mg / kg eugenol 3ml / day / gavage was given for 30 days. At the end of the study, biochemical, histopathological and immunohistological analyzes were performed on blood, liver and kidney tissue from rats. When eugenol was consumed together with ethyl alcohol, it was determined that significantly reduced the hepatotoxicity on liver that induced by ethanol. There was a statistically significant difference in AST, ALT, ALP, LDH and TRIG levels between the control and experimental groups (