Karbazol temelli potansiyel yeni telomeraz inhibitörlerin sentezi
Synthesis of potential new carbazole based telomerase inhibitors
- Tez No: 704693
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAVUZ ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Onkoloji, Chemistry, Oncology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kanser, yüzyıllardır tüm dünya ülkeleri arasında önemli sağlık sorunu olarak günümüze kadar gelmiştir. Kanser, organların ve dokuların içerisindeki hücrelerin gelişigüzel bölünüp çoğalmasıyla oluşan kötü huylu tümör yapılardır. 2015 yılında kanserden dolayı 8,8 milyon insan hayatını kaybetmiştir. Günümüzde durumun ciddiyetini belirtmek istersek eğer her altı ölümden biri kanser sebebiyle gerçekleşmektedir. Son yıllarda gerçekleştirilen çalışmalarda G4-DNA yapıları telomerlerde bulunmuştur. Bu yapılar guanin içeriği olarak zengin nükleik asit grupları olup G-dörtlü yapılar olarak adlandırılmaktadır. Karbazol temelli telomeraz inhibitörleri, telomerik DNA'nın katlanarak oluşturduğu G- kuadrupleks yapıları stabilize eden, DNA ile π-π etkileşimi yapan; poliaromatik yapının üçüncü veya dördüncü halka üzerinde protonlanabilir bir aromatik azot veya aromatik yapıya sahip protonlanabilir moleküllerdir. Bu tez çalışmasında 9-metil-9H-karbazol-3-karbaldehit ve 4-Piridinkarboksilik asit hidrazit bileşiklerinden yola çıkarak telomeraz inhibitörü olabilecek yeni trisiklik yapıdaki karbazol türevli bileşikler sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapısal analizi (FT-IR) ve proton (1H-NMR) manyetik rezonans spektroskopisi ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, cancer is counted as one of the most significant health issues in every countries, especially developed countries. Cells which are taken place in organs or tissues are divided irregularly. At the end of this reproduction, malignant tumors named cancer are generated. In 2015, approximately 8.8 millions of people lost organs owing to cancer. To understand the importance of the circumstance, we can say that cancer is responsible for every single deaths out of 6 nowadays. According to recent studies, G4-DNA structure have been found on telomerases. These structures which are categorized in nucleic acid groups and are rich in terms of guanine, named G-quadruplex. Carbazole based telomerase inhibitors, which stabilizes G-quadruplex structures consists of overlaping of telomer's DNA, which interacts with DNA in π-π way, are protonatable molecules that have aromatic nitrogen or aromatic structure and are taken place in the third or fourth circle in polyromantic structure. In this thesis study, on the basis of hydrazide compounds, 9-methyl-9H-carbazole-3-carbaldehyde and 4-Pyridinecarboxylic acids are used to synthesize new carbazole-derived compounds that have tricyclic structure. These new compounds can become telomerase inhibitors. The analysis of structure of synthesized compounds carried out by (FT-IR) and the spectroscopy of proton (1H-NMR) magnetic resonance.