II. Abdülhamid döneminde takvim sansürü meselesi
The problem of calendar censorship during the period of Abdul Hamid II
- Tez No: 704721
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN ERŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Takvimler, zamanın tespit, tayin ve yönetimini ifade etmesinin yanı sıra toplumların sosyal yaşantılarını yansıtmaları bakımından oldukça değerli kaynaklardır. Osmanlı Devleti'nde matbaanın yaygınlaşması ve Batı ile etkileşimin artması sonucunda çok çeşitli takvimler oluşturulmuştur. Devletin bu yeniliğe yaklaşımı teşvik ve sansür gibi birbirine zıt iki kavram üzerinden şekillenmiştir. Teşvik, yeni eserler hazırlanmasına, neşreden kişilerin taltif edilmesine vesile olurken; sansür, takvimlerin toplatılmasına, Osmanlı topraklarında dağıtımının yasaklanmasına ve sahiplerinin cezaî yaptırımlara uğramasına neden olmuştur. Bu doğrultuda, çalışmamızda Osmanlı Devleti'nde kullanılan takvim sistemleri ve takvim çeşitleri zikredilmiş, II. Abdülhamid dönemi uygulanan sansür faaliyetinin takvimlere yansımaları -arşiv belgeleri ışığında- ele alınmıştır. Sansürün sebepleri tasnif edilmeye, gerekçeleri iç ve dış sebepler doğrultusunda zikredilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, hem Osmanlı topraklarında tab' edilen hem de sansüre uğrama nedenleri açıkça belirtilmeyen takvimlerin isimlerini içeren tablolar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Calendars are very valuable resources in terms of reflecting the social lives of societies, expressing, and managing time. As a result of the spread of the printing press in the Ottoman Empire and the increase in interaction with the West, various calendars were created. The state's approach to this innovation has been shaped by two contradictory concepts such as encouragement and censorship. While the incentive is conducive to the preparation of new works and awarding the publishers; Censorship resulted in the confiscation of calendars, the prohibition of their distribution in Ottoman lands, and the punishment of their owners. In this sense, the calendar systems/chronology and calendar types used in the Ottoman Empire are mentioned in our study. The reflections of the censorship practiced in the period of Abdulhamid on the calendars are discussed in the light of archive documents. It has been tried to classify the reasons for censorship and to mention the causes in line with internal and external reasons. In addition, tables containing not only the names of the calendars developed in the Ottoman lands, but also the tables containing the names of the calendars whose reasons for censorship are not clear are created.