Diyabetik ratlarda oluşturulan deneysel periodontitis modelinde kemik rezorpsiyonu üzerine sistemik olarak alınan keten tohumu yağının (Oleum linum usitatissimum) etkisi
Effect of systemically taken flaxseed oil (Oleum linum usitatissimum) on bone resorption in experimental periodontitis model created in diabetic rats
  1. Tez No: 704722
  2. Yazar: MEHMET UĞUR VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN BOSTANCI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızda, iyileşme sürecinde bitkisel gıda takviyeleri güncel bir konu olması, anti-enflamatuvar ilaçların ve antibiyotiklerin yerini alabilecek bitkisel gıdaların etkisini keten tohumu yağı (KTY) kullanarak; diyabetik ratlarda deneysel oluşturulmuş periodontitis modelinde alveolar kemik rezorpsiyonu üzerine iyileşme etkisini ve immünohistokimyasal olarak interlökin (IL)-1β, IL-10, osteoprotogerin (OPG) düzeyleri ve nükleer faktör kappa B'nin reseptör aktivatör bağlayıcısı (RANKL) seviyelerini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışma, yaşları ortalama 4 aylık, ağırlıkları ortalama 230-250 gr olan 48 adet erkek Wistar albino rat üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deney hayvanları 6 gruba ayrılmış olup ve her grup 8 deney hayvanından oluşturulmuştur. Oral bakterilere retansiyon sağlaması için, sağ alt 1. molar dişlerinin etrafına 4.0 ipek süturlar subgingival konumda yerleştirilmiştir. Periodontitis oluşturulacak hayvanlara intraperitoneal genel anestezik enjekte edilmiştir. Deneysel diyabet yapmak amacıyla Streptozotosin (STZ) taze hazırlanan 0.1 M sitrat tampon (pH 4.5) içerisinde çözüldükten sonra deneysel diyabet oluşturmak amacıyla tek doz (60 mg/kg) intraperitoneal olarak uygulanmıştır. Deneysel diyabet oluşturulduktan sonra sütur yerleştirilen 8 rata günlük 5 mg/kg, diğer 8 rata günlük 10 mg/kg 15 gün boyunca KTY gastrik gavaj yoluyla uygulanmıştır. Hayvanlar operasyondan sonra 15. günde saktifiye edilmiştir. Sakrifiye edildikten sonra immünohistokimyasal olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamız sonucunda KTY'nin sistemik olarak kullanılmasıyla anlamlı sonuçlar elde edilmiş olup; kontrol grubu olan K grubunda önemli düzeyde RANKL immünpozitifliğine rastlanmamıştır. Uygulama gruplarından D ve P gruplarında şiddetli düzeyde RANKL immünpozitifliğine rastlanırken, PD grubunda orta, KTY-5 ve KTY-10 gruplarında ise hafif düzeyde olduğu görülmüştür. OPG yönünden bakıldığında K grubunda önemli düzeyde immünpozitiflik görülmezken; D, P ve PD gruplarında orta, KTY-5 ve KTY-10 gruplarında ise şiddetli düzeyde olduğu belirlenmiştir. IL-1β yönünden değerlendirildiğinde ise K grubunda önemli düzeyde immünpozitiflik görülmezken, çalışma gruplarından D ve P gruplarında şiddetli düzeyde, PD grubunda orta, KTY-5 ve KTY-10 gruplarında ise hafif düzeyde olduğu belirlenmiştir. Son olarak IL-10 immünpozitiflikleri yönünden incelendiğinde ise K, D ve P gruplarında hafif düzeyde immünpozitiflik görülürken, PD ve KTY-10 gruplarında orta, KTY-5 grubunda ise şiddetli düzeyde olduğu belirlenmiştir. KTY ile ilgili elde ettiğimiz verilere rağmen birçok ileri çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmadan elde ettiğimiz sonuçlar doğrultusunda KTY'nin klinik kullanımı konusunda literatüre katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In our study, the fact that herbal food supplements are a current issue in the healing process, the effect of herbal foods that can replace anti-inflammatory drugs and antibiotics, by using flaxseed oil; We aimed to evaluate the healing effect on alveolar bone resorption and immunohistochemically interleukin (IL)-1β, IL-10, osteoprotogerin (OPG) levels and receptor activator binding (RANKL) levels of nuclear factor kappa B in an experimentally created periodontitis model in diabetic rats. The study was carried out on male 48 Wistar albino rats with an average age of 4 months and an average weight of 230-250 g. Experimental animals were divided into 6 groups and each group consisted of 8 experimental animals. To provide retention to oral bacteria, 4.0 silk sutures were placed around the right mandibular first molars in the subgingival position. Intraperitoneal general anesthetic was injected into animals with periodontitis. Streptozotocin (STZ) was dissolved in a freshly prepared 0.1 M citrate buffer (pH 4.5) to induce experimental diabetes, and then a single dose (60 mg/kg) was administered intraperitoneally to induce experimental diabetes. After the experimental diabetes was established, 5 mg/kg daily was administered to 8 rats with sutures, and 10 mg/kg daily was administered to the other 8 rats by gastric gavage for 15 days. The animals were reactivated on the 15th day after the operation. After sacrification, it was evaluated immunohistochemically. As a result of our study, significant results were obtained with the systemic use of KTY; no significant RANKL immunopositivity was found in the K group, which is the control group. While severe RANKL immunopositivity was found in the D and P groups, it was moderate in the PD group and mild in the KTY-5 and KTY-10 groups. In terms of OPG, there was no significant immunopositivity in the K group; It was determined to be moderate in the D, P and PD groups, and severe in the KTY-5 and KTY-10 groups. When evaluated in terms of IL-1β, while no significant immunopositivity was observed in the K group, it was found to be severe in the D and P groups, moderate in the PD group, and mild in the KTY-5 and KTY-10 groups. Finally, when IL-10 was examined in terms of immunopositivity, mild immunopositivity was observed in the K, D and P groups, moderate in the PD and KTY-10 groups, and severe in the KTY-5 group. In spite of the data we have obtained about the KTY, many further studies are needed. In line with the results we obtained from this study, we believe that it will contribute to the literature on the clinical use of KTY.