Erzurum Yavuz Selim Öğretmen Okulu tarihçesi
History of Erzurum Yavuz Selim Teachers' School
- Tez No: 916714
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Osmanlı İmparatorluğu, 17. yüzyılla birlikte artık savaşlarda yaşanan mağlubiyetlerin ardından Avrupa karşısında kendisinin mükemmel olmadığını anlamış ve devlet mekanizmalarında yenileşmeye gidilmesinin gerekli olduğunu görmüştü. İmparatorluk, ilk olarak yenileşmeye askeri ve eğitim alanında reformlar yaparak başlamıştı. İmparatorluğun ilerleyen süreçlerinde Tanzimat Dönemi'yle başlayan eğitim alanında attığı ciddi adımlar, Sultan II. Abdülhamid ve II. Meşrutiyet Dönemlerinde de devam etmişti. Eğitim alanında yapılan reformlardan, nispeten başarı elde edilen bu dönemlerde, öğrenciler ve öğretmenlere tam bir serbestlik tanınmadığından baskılara maruz bırakılıp batıdan gelen fikir akımlarına karşı cephe alınıp bir takım bilimsel kitaplara sansür uygulanması ve reformların halka indirgenemeyişinden dolayı istenilen mutlak başarı elde edilememişti. Türk eğitim tarihi içinde topyekûn eğitim seferberliğinin başlatıldığı dönem Erken Cumhuriyet Devri (1923-1938) olmuştu. Erken Cumhuriyet Dönemi'nde Atatürk'ün önderliğinde kısa bir sürede önemli adımlar atılarak Türk halkı geçmişten kalan geri kalmışlıktan kurtarılmaya çalışılmıştı. Büyük oranda başarı elde edilen Atatürk reformlarıyla Türk eğitimi, çağdaş standartlara ulaştırılmış, Avrupa'dan bilim adamları getirtilerek Türk üniversitelerinde görev almaya başlamıştı. Bu başarının arkasında yatan en büyük nedense reformların halka indirgenmesi ve halka benimsetilmesi olmuştu. Atatürk'ün ölümünden sonra eğitim alanında çalışmalar devam etmiş ve Türk köylüsünün toplumsallaştırılması adına 1940 yılında Köy Enstitüleri açılmıştı. Köy Enstitüleri'nin kurulmasıyla birlikte, Türk eğitimi doruk noktasına ulaşarak altın dönemini yaşamıştı. Enstitüler, çok partili hayata geçilmesiyle birlikte, siyasi nedenlerden dolayı birtakım ithamlar karşısında zor durumda bırakılmış ve DP döneminde tamamen kapatılmıştı. Enstitülerin kapatılmasıyla, Türk eğitimine büyük bir darbe vurulmuş, enstitülerin formatlarında değişikliklere gidilerek“Öğretmen Okulları”haline getirilmişti. Bu araştırmanın amacı; enstitülerin, öğretmen okullarına dönüştürülmesi sonrası, Erzurum'da yer alan Yavuz Selim İlköğretmen Okulu'nun işlevsel olarak başardığı büyük işleri, elde edilen bulgular ve okulda okumuş olan kişilerle yapılan sözlü mülakatlardan edinilen bilgilerle, ortaya koymaktır. Çalışma sonucunda; Pulur Köy Enstitüsü'nden Yavuz Selim İlköğretmen Okulu'na dönüştürülen bu okulun, yaptığı çalışmalar, verdiği eğitimin niteliği ve halk eğitimi konusunda Türk Toplumunun bilinçlenmesi, demokratikleşmesi ve bütünleştirme bağlamında önemli bir yere sahip olduğu tespit edilmiş ve eğitim tarihindeki rolü ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 17th century, after the defeats in the wars, the Ottoman Empire realized that it was not perfect against Europe and saw that it was necessary to renew the state mechanisms. The empire first started its innovation by making reforms in the field of military and education. In the later stages of the empire, the serious steps taken in the field of education, starting with the Tanzimat Period, were made possible by Sultan II. Abdulhamid and II. It continued during the Constitutional Monarchy Periods. In these periods of relative success in the field of education, the desired absolute success could not be achieved because students and teachers were not given full freedom, they were subjected to pressures, they were opposed to the intellectual currents coming from the West, some scientific books were censored, and the reforms could not be reduced to the people. In the history of Turkish education, the period when all-out educational mobilization was initiated was the Early Republican Era (1923-1938). During the Early Republic Period, important steps were taken in a short time under the leadership of Atatürk, and efforts were made to save the Turkish people from the backwardness left over from the past. With the reforms of Atatürk, which were successful there, Turkish education was brought to modern standards, and scientists were brought from Europe and started to work in Turkish universities. The biggest reason behind this success was that the reforms were reduced to the people and made to be accepted by them. After Ataturk's death, studies in the field of education continued and Village Institutes were opened in 1942 in order to socialize the Turkish peasants. With the establishment of Village Institutes, Turkish education reached its peak and experienced its golden period. With the transition to multi-party life, the institutes were left in a difficult situation due to some accusations due to political reasons and were completely closed down during the DP period. With the closure of the institutes, Turkish education was dealt a big blow, and the formats of the institutes were changed and they were turned into“Teacher Schools”. The purpose of this research is; The aim is to reveal the great works achieved functionally by the Yavuz Selim Primary Teacher School in Erzurum, after the transformation of the institutes into teacher training schools, with the findings obtained and the information obtained from oral interviews with people who studied at the school. As a result of the study; It has been determined that this school, which was transformed from Pulur Village Institute to Yavuz Selim Primary Teacher School, has an important place in the context of the studies it carries out, the quality of the education it provides and the awareness, democratization and integration of the Turkish society in terms of public education, and its role in the history of education is tried to be revealed.