Yiyecek ve içecek sektöründe gösterişçi paylaşım süreci ve bu süreci etkileyen faktörlerin incelenmesi
Conspicuous sharing process in the food and beverage industry and analysis of factors affecting this process
  1. Tez No: 704750
  2. Yazar: FATMA NUR AKPINAR GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yiyecek ve içecekler kapitalist sistemin, dijitalleşmenin etkisiyle prestij, statü, güç göstergesi olarak sembolleştirilebilmektedir. Yiyecek ve içecek sektörü gerek bireylerin fizyolojik ihtiyaçları sebebiyle gerek gösterişçi tüketim faaliyetleri sebebiyle dünyada gittikçe büyüyen bir gelir kaynağıdır. Sektörün pazarlama faaliyetlerini daha etkin olarak yapabilmeleri amacıyla gösterişçi paylaşım eğilimi üzerinde etkisi olabileceği düşünülen gösterişçi tüketim, itkisellik, gösterişçi tüketim yeniden satın alma ve kişilik tipleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmada veri toplama tekniği olarak nicel araştırma deseni kapsamında anket yöntemi kullanılmıştır. Türkiye genelinde kolayda örnekleme metoduyla 412 kişiye pandemi dolayısıyla online platformalar aracılığıyla anket çalışması yapılmıştır. İnceleme amacıyla SPSS 19 paket programı ile çoklu regresyon, çoklu korelasyon, t-testleri, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda gösterişçi paylaşım eğilimi üzerinde gösterişçi tüketim ve gösterişçi tüketim yeniden satın alma eğiliminin anlamlı bir etkiye sahip olduğu, itkisel satın alma eğiliminin ise anlamlı bir etkiye sahip olmadığı görülmüştür. Gösterişçi paylaşım eğilimi A B kişilik tiplerine göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Food and drink the capitalist system can be symbolized as a sign of prestige, status, with the effect of digitalization. The food and beverage sector is a growing source of income in the world, both due to the physiological needs of individuals and due to conspicuous consumption activities. Relationships between conspicuous consumption, impulsivity and personality types, which are thought to have an effect on the conspicuous sharing behavior, were examined in order to enable the sector to carry out marketing activities more effectively. In the study, the survey method was used as a data collection technique within the scope of quantitative research design. 413 people across Turkey, with easy sampling method pandemic is therefore made online survey. Multiple regression, multiple correlation, t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA) tests were conducted with the SPSS 19 package program for analysis. As a result of the study, it was seen that conspicuous consumption and conspicuous consumption repurchase tendency had a significant effect on the conspicuous sharing tendency, whereas impulsive buying tendency did not have a significant effect. The conspicuous sharing tendency did not differ significantly according to the A B personality types.