Serbest muhasebeci mali müşavirlerin ara eleman ihtiyaçlarının tespiti: Önlisans mezunlarının niteliklerine yönelik bir çalışma-Gaziantep örneği
Determination of intermediate personnel needs of certified public accountants: A study on the qualifications of associate degree graduates-Gaziantep example
  1. Tez No: 704751
  2. Yazar: HATİCE EMRE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İşletmelerin verimli ve etkin şekilde faaliyetlerini sürdürebilmeleri için muhasebe biriminin işletmelerin finansal faaliyetleri ile muhasebe işlerinin ilgili mevzuata ve muhasebe ilkelerine bağlı olarak tarafsız ve güven içerisinde yapması gerekmektedir. İşletmelerde muhasebe departmanının başarılı olmasını sağlayanlar ise genel itibariyle serbest muhasebeci mali müşavirlerdir. Serbest muhasebeci mali müşavirler faaliyetlerini yürütürken muhasebe alanında donanımlı ara elemana ihtiyaç duyarlar. Ülkemizde meslek yüksekokulları serbest muhasebeci mali müşavirlerin istihdam edeceği nitelikli ara eleman ihtiyacının önemli bir bölümü sağlamaktadır. Türkiye'de nitelikli muhasebe ara elemanlarının iş piyasasında hangi niteliklere sahip olması gerektiğinin belirtilmesi, işgücü talebiyle arzı arasındaki boşluğun daraltılması açısından önemlidir. Tez çalışmamızın amacı, serbest muhasebeci mali müşavirlik mesleğini icra edenlerin, işyerlerinde çalıştıracakları meslek yüksekokulu muhasebe programı mezunları açısından ihtiyaçların belirlenmesi ve aynı zamanda mezunlardan aramış oldukları niteliklerin tespit edimesi ve böylece meslek yüksekokullarında, iş piyasasının beklentilerini karşılayabilecek özelliklere sahip meslek elemanı yetiştirilmesi çalışmalara katkıda bulunmaktır. İlk aşamada muhasebe meslek mensupları ve muhasebe eğitimi ile ilgili yerli ve yabancı kitaplar, makaleler, tez çalışmaları, muhasebe standartları, mevzuatlar incelenmiş ve internet taraması yapılmıştır. Sonrasında ise muhasebe meslek mensuplarının ara elemanlardan beklentilerine dair taramalar yapılmıştır. Son olarak Gaziantep ili Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasına kayıtlı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlere yönelik ara eleman ihtiyacının belirlenmesine dair vaka çalışması yapılmıştır. Vaka çalışmasında birincil veri toplama aracı olarak ilgili literatürden türetilen anket yöntemi kullanılmıştır. Anketler SMMM ye kayıtlı meslek mensuplarınca online yapılmıştır. Anket sonucunda toplamda 305 kullanılabilir veriye ulaşılmıştır. Elde edilen verilerin raporlanması ve analizi bu tezin temelini oluşturmaktadır.Yapılan analizler sonucunda muhasebe eğitimi algılamaları ile muhasebe eğitimi beklentileri arasında pozitif yönde ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order for businesses to continue their activities in an efficient and effective manner, the accounting unit must perform the certified public accountants of the enterprises in an impartial and safe manner, depending on the relevant legislation and accounting principles. Those who make the accounting department successful in businesses are generally freelance accountants and financial advisors. The certified public accountants need qualified intermediate staff in the field of accounting while carrying out their activities. In our country, vocational colleges provide a significant part of the qualified intermediate staff to be employed by independent accountants and financial advisors. Search for qualified accounting staff in the labor market, it is also necessary to have qualifications in Turkey, which is important in terms of narrowing the gap between labor demand with supply. The purpose of our thesis is to determine the needs of the graduates of the vocational school accounting program that will work in their workplaces, and to determine the qualifications they seek from the graduates, and thus to contribute to the work of training professionals who can meet the expectations of the labor market in vocational schools. In the first stage, domestic and foreign books, articles, thesis studies, accounting standards, regulations on accounting professionals and accounting education were examined and internet browsed. Afterwards, the expectations of the accounting professionals from intermediate staff were scanned. Finally, a case study was conducted on determining the need for intermediate staff for Certified Public Accountants registered in the Chamber of Certified Public Accountants in Gaziantep. In the case study, the survey method derived from the relevant literature was used as the primary data collection tool. The surveys were conducted online by professionals registered to the Chamber of Certified Public Accountants in Gaziantep. As a result of the survey, a total of 305 usable data were reached. The reporting and analysis of the data obtained form the basis of this thesis. As a result of the analysis, it has been determined that there is a positive relationship between accounting education perceptions and accounting education expectations.