Ergenlerde bilişsel esneklik, affetme ve mükemmeliyetçilik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between cognitive flexibilty, forgiveness and perfectionism on adolescents
  1. Tez No: 704752
  2. Yazar: GÖNÜL AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı ergenlerde bilişsel esneklik, affetme ve mükemmeliyetçilik arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmada ayrıca ergenlerin bilişsel esneklik, affetme ve mükemmeliyetçilik düzeylerinin cinsiyet, sınıf seviyesi ve anne baba tutumlarına göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. İlişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen bu araştırmanın çalışma grubu toplam 768 ergenden oluşmaktadır. Çalışmaya katılan ergenlerin 491'i (%63.9) kadın, 277'si (%36.1) ise erkektir. Çalışmada veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Bilişsel Esneklik Ölçeği”,“Ergenler için Affetme Ölçeği”ve“Çocuk ve Ergen Mükemmeliyetçilik Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler t-testi, One way Anova ve Pearson Korelasyon Katsayısı ile analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre; ergenlerin bilişsel esneklik, mükemmeliyetçilik ve affetme düzeyleri cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Bilişsel esneklik ve mükemmeliyetçiliğin alt boyutlarından olan sosyal kaynaklı mükemmeliyetçiliğin sınıf düzeyine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca, ergenlerin bilişsel esneklik, affetme ve sosyal kaynaklı mükemmeliyetçilik düzeylerinin anne baba tutumlarına göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı bulunmuştur. Değişkenler arasındaki ilişkilere bakıldığında ise; bilişsel esneklik ile kendine yönelik mükemmeliyetçilik arasında pozitif yönlü düşük düzeyde, affetme ile kendine yönelik mükemmeliyetçilik arasında ise negatif yönlü düşük düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bilişsel esneklik, affetme ve sosyal kaynaklı mükemmeliyetçilik arasında ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Çalışmada elde edilen bulgular rehberlik ve psikolojik danışma alanı ile ilişkilendirilmiş, gelecek araştırmalar için öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is investigate the relationship between cognitive flexibility, forgiveness and perfectionism on adolescents. In the study it is also examined whether adolescents' levels of cognitive flexibility, forgiveness and perfectionism differ according to gender, class level and parental attitudes. The study group of this study, which was carried out using the relational survey model, consists of a total of 768 adolescents. 491 (63.9%) of the adolescents participating in the study are female and 277 (36.1%) are male. In the study,“Personal Information Form”,“Cognitive Flexibility Scale”,“Forgiveness Scale for Adolescents”and“Child and Adolescent Perfectionism Scale”were used as data collection tools. Data were analyzed by t-test, One way Anova and Pearson Correlation Coefficient. According to the findings obtained from the study; cognitive flexibility, perfectionism and forgiveness levels of adolescents do not differ significantly according to the gender. It was determined that socially induced perfectionism, which is one of the sub-dimensions of perfectionism and cognitive flexibility significantly differ according to the class level. In addition, it was found that adolescents 'levels of cognitive flexibility, forgiveness and socially induced perfectionism differ significantly according to their parents' attitudes. When the relationships between the variables were examined, it was found that there was a low-level positive relationship between cognitive flexibility and self-directed perfectionism, and a low-level negative relationship between forgiveness and self-directed perfectionism. There was no significant relationship between cognitive flexibility, forgiveness and socially induced perfectionism. The findings obtained in the study were associated with the field of guidance and psychological counseling, and suggestions were made for future research.