5. sınıf öğrencilerin örüntüler konusunda yaratıcılık bağlamında problem çözme becerileri ve problem kurma becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between grade 5 students' problem solving skills and problem posing skills in the context of creativity in patterns thesis
  1. Tez No: 704753
  2. Yazar: ESRA NUR ATLIHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ÖÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışanın amacı ortaokul 5. Sınıf öğrencilerin örüntüler konusunda yaratıcılık bağlamında problem kurma becerilerini ve bu becerilerinin problem çözmeye etkisini incelemektir. Çalışmada karma yöntem kullanılmıştır. Çalışmanın araştırma grubunu Ağrı İl'inde bulunan bir ortaokulun 5. Sınıfta öğrenim gören 2'si pilot 25 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilere araştırmanın amacına ulaşmak için 4 yarı yapılandırılmış problem durumu içeren Problem Kurma Ölçeği (PKÖ) uygulanmıştır. Öğrencilerden örüntüler konusunda problem durumlarıyla bağlantılı olarak kurabildikleri kadar problem kurmaları istenmiştir. Öğrencilerin kurmuş olduğu problemlerden 12'si seçilerek Problem Çözme Ölçeği (PÇÖ) hazırlanarak araştırma grubuna uygulanmıştır. Problem kurma ve problem çözme sürecini ayrıntılı incelemek adına 14 öğrenci ile görüşmeler yapılmıştır. PKÖ incelenerek öğrencilerin yaratıcılık puanları hesaplanmıştır ve PÇÖ incelenerek öğrencilerin başarı puanları hesaplanmıştır. Öğrencilerin örüntülerde akıcılık, esneklik ve orijinallik bakımından problem kurma becerisinin problem çözme becerisine etkisini incelemek için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Regresyon analizi sonucunda örüntüler konusunda akıcılık, esneklik ve orijinallik bileşenlerinin problem çözme becerisini yordamadığı tespit edilmiştir. Fakat yaratıcılık bağlamında akıcılık, esneklik ve orijinallik bileşenleri ile problem çözme becerileri arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this stady was to examine the problem posing skills of middle school 5th grade students in the context of creativity in patterns and the effect of these skills on problem solving. Mixed method was used in the study. The research group of the study consisted of 25 students, 2 of whom were in pilot study, studying in the 5th grade of a secondary school in the province of Ağrı.The Problem Posing Scale (PPS), which included 4 semi-structured problem situations, was applied to the students in order to achieve the purpose of the research. Students were asked to pose as many problems as they could about patterns in connection with their problem situations. 12 of the problems posed by the students were selected and the Problem Solving Scale (PSS) was prepared and applied to the research group. In order to examine the problem posing and problem solving process in detail, 14 students were interviewed. The creativity scores of the students were calculated by examining the PPS, and the achievement scores of the students were calculated by examining the PSS. Multiple regression analysis was conducted to examine the effect of students' problem posing skills on their problem solving skills in terms of fluency, flexibility and originality in patterns.As a result of the regression analysis, it was determined that the components of fluency, flexibility and originality about patterns did not predict problem solving skills. However, in the context of creativity, it has been determined that there was a significant relationship between the components of fluency, flexibility and originality and problem solving skills.