Application of a water quality model for the Küçük Menderes River
Küçük Menderes Nehri için su kalitesi modelinin uygulanması
- Tez No: 704757
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Su kalitesi modelleri, çevresel baskıların su kütleleri üzerindeki havza ölçeğindeki etkilerini tahmin etmek için etkili bir yaklaşımdır. Bu çalışma, noktasal ve yayılı kaynak yüklemelerinin nehir su kalitesi üzerindeki etkisini belirlemek için Küçük Menderes Nehri Havzası için AQAUTOX su kalitesi modelini uygulamayı amaçlamaktadır. Havzada dokuz kentsel atıksu arıtma tesisi, bir arıtılmamış evsel atıksu deşarjı ve yirmi endüstriyel atıksu arıtma tesisi dikkate alınmıştır. Havza beş alt havzaya bölünmüş olup Aralık 2018 ile Kasım 2019 tarihleri arasında günlük zaman adımları ile 12-aylık model simülasyonları çalıştırılmıştır. AQAUTOX modelinin durum değişkenleri toplam organik karbon, çözünmüş oksijen, amonyum azotu, nitrat azotu, toplam fosfor ve spesifik kirleticiler ve öncelikli maddeler listesinden seçilen PCB-138, alüminyum, kobalt ve bakırdır. Kalite modeli, bir yılda altı iki ay aralıklı dönem boyunca gözlemlenen su kalitesi konsantrasyonları kullanılarak kalibre edilmiştir. Orta su sınıfı kalitesine ulaşmak için Günlük Maksimum Toplam Yük (GMTY) yaklaşımı kullanılarak beş alt modelde hesaplamalar yapılmıştır. Alt modellerde konvansiyonel parametreler için iyi su kalitesi hedeflerine, spesifik ve öncelikli kirleticiler için çevresel hedeflere ulaşılması hedeflenmiştir. Elde edilen sonuçlar toplam azot ve toplam fosfor yüklerindeki büyük azalmaların bile nehrin mansap kesimlerinde su kalitesi hedeflerine ulaşmak için yeterli olmadığını göstermektedir. Noktasal ve noktasal olmayan kaynak deşarjlarının kontrol altına alınması ve havzada sıkı önlemlerin alınmasının gerektiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Water quality modelling is an effective approach to understand and predict watershed-scale impacts of environmental pressures on water bodies. This study aims to apply the AQAUTOX water quality model for the Küçük Menderes River Basin to determine the impact of point and non-point source loadings on the river water quality. Nine domestic wastewater treatment plants, one direct raw wastewater discharge and twenty industrial wastewater treatment plant discharges were considered in the basin. The model is divided into five submodels, and was set to run in daily time steps for a period of 12 months between December 2018 and November 2019. The state variables of the AQUATOX model are total organic carbon, dissolved oxygen, ammonium-N, nitrate-N, total phosphorus, and four pollutants selected from the list of specific and priority pollutants, which are PCB-138, aluminium, cobalt, and copper. The model was calibrated using water quality concentrations that were observed during six bi-monthly sampling events in one year. The Total Maximum Daily Load (TMDL) approach was used with the aim of reaching good water quality class in the receiving water. Calculations were made accordingly using the five submodels. Modeling results show that even drastic reductions in TN and TP loads might not be sufficient to achieve water quality targets in the downstream reaches of the river. It is evident that point and non-point source discharges should be controlled and strict measures should be taken in the basin.