Doktrin ve uygulama ışığında canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme suçu
The crime of murder by violent feel or torment in the light of doctrine and practice
- Tez No: 704758
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAVAŞ ÖZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Tez projesinin amacı; Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen ancak ne kanun koyucu ne de doktrin tarafından dikkatli şekilde ele alınmamış olan canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme suçunun doktrinde ortaya atılan fikir ve düşünceler ve yargısal kararlar ışığında pozitif hukuktaki yerinin ortaya koyulmasıdır. Özellikle“canavarca his”ve“eziyet çektirme”kavramları bakımından konumuz ele alınacaktır. Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme suçu önceki ceza kanunumuz olan 765 S. Eski Türk Ceza Kanunu'nun Mehaz Kanunu olan 1889 İtalyan Ceza Kanunu'ndan direkt olarak alınmış bir suç tipidir. Bu direkt olarak alımın yarattığı en temel sorun kavramların altının doldurulmadan uygulamaya alınması nedeniyle doktrin açısından nitelikli olarak bir boşluk yaşanmış, yargısal makamların karar verme noktasında doktrinden eksik hareketi ise çok farklı kararların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Özellikle bu suç tipi, belirli kavramları içeriyor olması nedeniyle, doktrinde çok fazla ele alınmamış veya üstün körü açıklamalarla yetinilerek geçiştirilmiştir; bu durum da yargısal kurumların doktrinden yeterince yararlanamaması ve sabit bir tanımlamanın olmayışı nedeniyle kanunun lafzına bakmaksızın kendince hareket etmesine ve örnekleme yöntemi ile bu suça dair yargısal olayları çözme yoluna gitmesine neden olmuştur. Bu tez projesinde, kanunumuzda yer almasına karşın doktrinde hak ettiği değeri görmeyen ve kısmen göz ardı edilmiş olunan canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme suçuna dair doktrin görüşlerine, yabancı ülke uygulamalarına ve mevcut uygulamada var olan sorun ve eksikliklere değinilecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis project; It is the revealing of the place in positive law in the light of the ideas and thoughts and judicial decisions put forward in the doctrine of the violent geeling or murder by torment, which is regulated in the Turkish Penal Code but has not been carefully handled by neither the legislator nor the doctrine. Our topic will be dealt with especially in terms of“monstrous feeling”and“tormenting”concepts. The crime of monstrous feelings or tormented killing is a type of crime that was taken directly from the 1889 Italian Penal Code, which is the Mehaz Law of the old Turkish Penal Code No.765, which was our previous criminal law. The most fundamental problem created by this direct procurement is that the concepts were put into practice without underlining, there was a qualitative gap in terms of doctrine, and the lacking of the doctrine at the decision-making point of the judicial authorities led to the emergence of very different decisions. Especially, this type of crime has not been handled too much in the doctrine because it contains certain concepts, or it has been passed over by being content with blunt explanations; This situation caused the judicial institutions to act on their own, regardless of the letter of the law, due to the inability of the judicial institutions to make use of the doctrine sufficiently and the lack of a fixed definition, and to resolve the judicial cases regarding this crime with the sampling method.