Eğirdir gölü çevresinde yenilenebilir enerji uygulamaları
Renewable energy applications around Eğirdir lake
  1. Tez No: 704759
  2. Yazar: SALİH ÖZALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KORHAN BİNARK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent Çalışmaları ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Yenilenebilir güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisinden faydalanarak Isparta ili Eğirdir ilçesi için faydalı bir çalışma oluşturulması amaçlanmıştır. Rüzgâr türbini ve güneş panellerini göl içerisinde konumlandırılmak istenmesi projenin en özgün noktasını oluşturmuştur. Uygulama neticesinde, bölgenin ekonomik ve çevre bakımından sürdürülebilirliğinin arttırılması hedeflenmiştir. Bu çalışma, içeriği dolayısıyla uygulamaya yönelik yol gösterici bir rehber olması düşünülmüştür. Eğirdir ve Eğirdir Gölü hakkında literatür taramasıyla bilgi toplanmıştır. Bölge hakkında bilgili kişilere danışılmış ve bir röportaj gerçekleştirilmiştir. Projenin bölge için hassasiyet oluşturabilecek noktaları belirlenmiştir. Eğirdir'in bir tescilli bir Cittaslow kenti olduğu öğrenilmiştir. Kentin sahip olduğu tescilli özelliklerine aksi yönde bir etki oluşturmamasına öncelik verilmiştir. Yapılan röportaj neticesinde; göl hakkında spesifik bilgilere erişilmiştir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden Eğirdir için rüzgâr ve sıcaklık verileri alınmıştır. Elde ettiğimiz bilgiler, projenin ilerleyişinde belirli noktalar oluşmasını sağlamıştır. Eğirdir'e bağlı Bedre Koyu'nun dalga almayan bir bölge olması, güneş panelleri için uygun bir yer olarak seçilmesini olanak sağlamıştır. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan veriler ışığında uygun rüzgâr türbini ve güneş paneli mekanizmalarının seçimleri yapılmıştır. Uygulamaya geçilmesi noktasında hem çevre güvenliği hem de panellerin ve türbinlerin güvenlikleri göz önünde bulundurulmuştur. Eğirdir'in sahip olduğu düşünülen yenilenebilir enerji verimliliği, bu proje ile ortaya çıkartılmış ve fayda sağlanması için bir yöntem sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It was aimed to put forward a useful study for Eğirdir district of Isparta province by making use of renewable solar energy and wind energy. The most unique point of the project is the positioning of the wind turbine and solar panels in the lake. As a result of the application, it is aimed to increase the sustainability of the region in terms of economy and environment. In this study, it is aimed to have a guiding content for implementation. Information about Eğirdir and the lake was collected through a literature review. People who are knowledgeable about the region were consulted and an interview was held. The points of the project that can create sensitivity for the region have been determined. It is learned that Eğirdir is a registered Cittaslow city. Priority was given not to have an adverse effect on the registered properties of the city. As a result of the interview; Specific information about the lake has been accessed. Wind and temperature data were taken for Eğirdir from the General Directorate of Meteorology. The information we obtain ensures that certain points are formed in the progress of the project. The fact that Bedre, which is connected to Eğirdir, does not receive a dark wave has enabled it to be selected as a suitable place for solar panels. In the light of the data received from the General Directorate of Meteorology, appropriate wind turbine and solar panel mechanisms were selected. Both environmental safety and the safety of panels and turbines were taken into account at the point of implementation. Renewable energy efficiency of Eğirdir is put forward with this project and a method is provided to benefit.