İlahi dinlerde sevgi ve hoşgörü
Love and tolerance in divine religons
  1. Tez No: 163022
  2. Yazar: SELÇUK KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAFET ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Selçuk KARABULUT Danışman:Prof. Dr.Ali Rafet ÖZKAN 2005-SAYFA:94 Jüri: Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN Doç. Dr.M.Zeki İŞCAN Yrd.Doç. Dr.Kemal POLAT İlahi dinlerde sevgi ve hoşgörü adına yaptığımız çalışmada, insanların bir arada yaşama zorunluluğuna ilahi dinlerin bakış açısını vermeye çalıştık büyük din olan Yahudilik,Hıristiyanlık ve İslam'ın kutsal kitaplarını inceledik.Kutsal kitaplardaki sevgi ve hoşgörü adına olan ifadeleri ele aldık.Bu dinlerin tarih içerisinde gösterdikleri sevgi ve hoşgörü faaliyetlerini inceledik.İlahi dinlerin insan kavramına yaptığı atıfları değerlendirdik.çalışmamızı karşılaştırma metodunun ışığında yaptık Sonuçta ilahi dinlerin sevgi ve hoşgörü anlayışlarını değerlendirdik.Farklı din,dil.ırk ve kültürlerin bir arada yaşamasının kutsal kitaplarda var olduğunu tespit ettik.Tarih boyunca dinler, gerek doktrin gerekse uygulama da,bir arada yasamayı fiilen onaylamıştır.Dinlerin sevgi ve hoşgörü adına söylemlerinin ardında gerçeğin tek Allah'a inancın yansıması olduğunu gördük..Kutsal kitaplardan edindiğimiz bilgiler bize:tek olan yaratıcının insanlığın yegane var edeni olduğunu,onların farklı olarak yaratılmasında da Allah'ın bir kerem ve rahmeti olduğunu gördük.İlahi dinlerin özünde her şeyin insan eksenli olduğunu,ancak insanların farklı özellikler taşıyabildiğini,dolayısıyla ötekini anlama ve kabul etmede sevgi ve hoşgörünün devreye sokulmasının gerekliliğini müşahede ettik.
Özet (Çeviri)
IV.ABSTRACT MASTER THESIS Selçuk KARABULUT Supervisor: Prof. Dr. A. Rafet ÖZKAN PAGE:94»-V Jury: Prof. Dr. A. Rafet ÖZKAN Assoc. Prof. Dr. M. Zeki İŞCAN Assist. Prof. Dr. Kemal POLAT In the name of the love and toiarence in the teological religions in this study. We have tried to give the points of wiev of the teological religions about neccesity of living togather. We have examined the holy books of Judaism, Christianizm and İslam Wich they are three big reiigiions. We have dealed with the statemensts connected with the love and toiarence. We looked at activities of these religions that they showed in the history. We took the attributions the teological religions made to the notions of peaople up. We have determined that the difference religious, languages, ethnics and cultures live togather in the holy boks. Throghout teh history the religions appnved living togather rallay whether doctrine or the application/practise. The fact behind the discourses of the religions in the name of the love and toiarence is that reflections of the belief for The creator that is the one, is the only creator for mankind and we saw the mercy and compassion of god-creator. Mercy to us. Whwn we looked at teh soul of the teological religions, we observed evrything is with exis of people but there are difference specialties in the people because of tıs. the iove and the tolerance have to be functional for accepting and understanding the other one.