Computer aided design and economic optimization of rigid airport pavement
- Tez No: 7048
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN TAPKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET BETON HAVA ALANLARI KAPLAMALARININ BİLGİSAYARLA TASARIMI VE EN EKONOMİK ÇÖZÜMÜ BASA, Oktay Rauf Yüksek. Lisans Tezi, İnş. Müh. Bolümü Tez Yöneticisi : Yard. Prof. Dr. Hasan Tapkm Eylül 1989, 69 sayfa Bu çalışmanın asıl amacı havaalanı kaplaması maliyetinin inşaatın başlamasından önce kontrol edilebileceğini belirtmektir. İnşaat maliyeti belirlenen tasarım tekniği ile optimize edilebilir. Bu amaçla, FAA rijid kaplama tasarım metodu bütün detayıyla bu çalışmada açıklanmış ve ilgili tablo ve abaklar verilmiştir. Daha sonra, bu tablo ve abaklar bilgisayar uygulamasını kolaylaştırmak için regrasyon tekniği ile formüle edilmiştir. Bu regrasyonlar için istatiksel hipotez testleride belirtilmiştir. Sonra, ekonomik optimizasyon kriteri ve yaklaşımları açıklanmış ve uygulaması bir çalışmayla gösterilmiştir. ADCO (Havaalanı Tasarımı ve Ekonomik Optimizasyonu) bilgisayar programı rijid hava alanı kaplamaları için yazar tarafından FAA yöntemi kullanılarak geliştirilmiştir. ADCO iki değişik bilgisayar proglamlama dilinden oluşmuştur. Optimizasyon ve tasarım için BASIC dili kullanılmıştır. dBASE dili ise bilgisayar programının menüde etkili veri hazırlanması ve veri güncelleştirilmesi özelliği için kullanıldı. Programın yapısı bütününde esnek ve modüler hazırlanmıştır. Bu nedenle, ADCO bilgisayar programı kullanıcı tarafından kolaylıkla geliştirilip genişletilebilir. Sonuç olarak, ADCO bilgisayar programını içeren bir disket EK D2 de verilmiştir. Anahtar kelimeler : rijid hava alanı kaplaması, FAA beton kaplama tasarım metodu, en ekonomik çözüm, ADCO Bilim leodu: 624.04.03
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER AIDED DESIGN AND ECONOMIC OPTIMIZATION CF RIGID AIRPORT PAVEMENT BASA, Oktay Rauf M.S. in Civil Eng. Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Hasan Tapkm September 1989, 69 pages Main purpose of this study is to emphasise that airport pavement construction cost can be controlled before construction stage commences. Construction cost can be controlled by optimization at design stage for appointed design technique. For this purpose, FAA rigid pavement design method has been explained in detail and related tables and charts have been given in this study. Later, these tables and charts were formulated by regression technique for the ease of computer application. Statistical hypothesis testing for these regressions were also presented. Then, economic optimization criteria and approaches were explained and application of optimization was demonstrated as a case study. A computer program, ADCO (Airport Design and Cost Optimization), was developed by the author for design and economic optimization of rigid airport pavements using FAA method. ADCO consists of two different computer programming languages. BASIC language was used for optimization and design calculations. dBASE language was used for monitering the menu for efficient data preparation and updating the data peculiarities of the computer program. Structure of program was prepared flexible and modular at whole. Therefore, the computer program ADCO can be extended and developed easily by users. As a result.a disket which contains ADCO computer program was given in Appendix D2. Key words : rigid airport pavement, FAA rigid pavement design method, economic optimization, ADCO. Science code : 624.04.03 i v