Computer aided pavement design in frost areas
  1. Tez No: 7049
  2. Yazar: CEM ÇAĞATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN TAPKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET DON TEHLİKESİ OLAN BÖLGELERDE BİLGİSAYAR DESTEKLİ KAPLAMA TASARIMI ÇA?ATAY, Cem Yüksek Lisans Tezi, İnş. Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hasan TAPKIN Eylül 1989, 119 sayfa Dona maruz bölgelerde zeminlerin donması ve erimesinden dolayı karayolu ve havaalanı kaplamaları önemli şekilde hasar görmekte, bu kaplamaların bakım ve onarım masrafları büyük ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. Bundan ötürü don olayı uzun yıllardan beri mühendisler için büyük problem teşkil etmektedir. Don olayının kaplamalar üzerindeki etkileri incelenmiş ve bu etkileri yok etmek veya en aza indirgemek için çeşitli tasarım metodları geliştirilmiştir. Bu çalışmada, dona maruz kalan bölgelerde kullanılan Mühendisler Birliği (Corps of Engineers) ve Karayolları Genel Müdürlüğü (TCK) tasarım metodlarının tanıtımı ve karşılaştırılması amaçlanmıştır.Arastxrmada, don olayının mekanizması, şiddetini etkileyen faktörler ve kaplama sistemleri üzerindeki etkileri sistematik bir şekilde açıklanmış ve don derinliği hesaplama metodlarıda incelenmiştir. Tasarım metodlarının uygulamadaki verimliliğini ve kolaylığını sağlamak amacıyla TCK ve Mühendisler Birliğinin tasarım metodlarını ve don derinliği hesap metodlarını içeren“FROST”isimli bilgisayar programı, ekran iletişimi! veri formatıyla geliştirilmiştir. Bu program en iyi çözüm için değişik tasarım alternatiflerinin çözümünü ve birbirleri ile mukayesesini sağlamaktadır. FROST programının deneme çalışmaları sonucunda, yüzey, temel ve alttemel özelliklerine bağlı olarak yüksek proje donma indisli, düşük tek dingil yüklü ve düşük trafik hacimli bölgelerde Mühendisler Birliğinin tasarım metodlarının TCK tasarım metodundan daha az proje kalınlığı gerektirdiği neticesine varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Don Olayı, Don Derinliği, Proje Donma İndisi, Komple Koruma Metodu, Sınırlanmış Zemin Don Derinliği Metodu, İndirgenmiş Zemin Mukavemeti Metodu. Ana Bilim Dalı Kodu : 624,04.01 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER AIDED PAVEMENT DESIGN IN FROST AREAS ÇA?ATAY, Cem M.Sc. in Civil Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Hasan TAPKIN September 1989ı 119 pages Highway and airport pavements in frost areas are badly damaged due to the freezing and thawing of the subgrades. Repair and maintenance cost of these damaged pavements causes huge economic loses. Therefore, frost action has been a great problem to the engineer for many years. The effects of frost action on pavements have been investigated and different design methods were developed to minimize or eliminate the detrimental effects of frost on pavements. The purpose of this study is to introduce and to compare Corps of Engineers design methods with General Directorate of Highways of Turkey (TCK) design method which are used in frost areas. In this study, mechanism of frost action, factors influencing its intensity and its effects on pavement system were systematically explained. Furthermore, methods for determination of frost penetration depth were also investigated. iiiIn order to provide efficiency and simplicity in the application of these frost design methods, computer program (FROST), incorporating Corps of Engineers design methods, TCK design method and determination of frost penetration depth methods, was developed with user friendly input facilities. This program shall provide to deal and compare numerous design alternatives for the best solution. Consequently, at the end of trial runs of“FROST”, it was concluded that Corps of Engineers design methods require less design thickness than TCK design method in regions of low traffic volume, low single wheel load and high design freezing index, depending on surf ace, base and subbase properties. Keywords : Frost Action, Frost Penetration Depth, Design Freezing Index, Complete Protection Method, Limited Subgrade Frost Penetration Method, Reduced Subgrade Strength Method. Science code : 624.04,01 xv