Afrika ülkeleri ekonomileri için Keynesyen yaklaşımı ve Wagner Yasasının test edilmesi
Testing the Keynesian approach and Wagner's Law for African countries economies
  1. Tez No: 704811
  2. Yazar: RABİA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki eskiden beri sorgulanmış ve üzerinde çokça tartışma yapılmıştır. Keynesyen Yaklaşımı ve Wagner Yasası çerçevesinde kişi başına düşen gelir seviyesi ve konumu itibariyle çeşitlilik gösteren Güney Afrika, Senegal ve Burundi ülkeler için Otogresif Gecikmesi Dağıtılmış Model (ARDL) ve Toda-Yamamoto Nedensellik Testi uygulanmıştır. Ekonometrik analizde Güney Afrika için 1980-2019, Senegal için 1972-2019 ve Burundi için 1976-2019 yıllarına ait veriler kullanılmıştır. Seçilen ülkeler arasında kişi başına gelir seviyesi açısından Güney Afrika birinci sırada olup ardından Senegal ve Burundi takip etmektedir. Güney Afrika için Wagner Yasası, Senegal için hem Keynesyen Yaklaşımı hem de Wagner Yasası, Burundi için ise Wagner Yasasının geçerliliği desteklenmiştir Hepsinde Wagner Yasası geçerlilik gösterse de; uzun dönem eşbütünleşme ilişkisinin derecesi ülkelerin gelişmişlik düzeyine göre değişiklik göstermiştir. Uzun dönemde kişi başı milli gelirdeki %1'lik artış, Güney Afrika'da kamu harcamalarını %0,53, Senegal'de %1.19 ve Burundi'de %1,55 oranında artırmaktadır. Bu sonuçlar bize diğerlerine göre daha az gelişmiş ülkelerde ekonomik büyümenin daha fazla kamu harcamalarına sebep olacağını kanıtlamaktadır. Yani Burundi'de ekonomik büyüme Senegal ve Güney Afrika'ya kıyasla daha fazla kamu harcamaların artmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between public expenditures and economic growth has long been questioned and much debated. Within the framework of Keynesian Approach and Wagner's Law, Autoregressive Distributed Lag Model (ARDL) and Toda-Yamamoto Causality Test were applied for South Africa, Senegal and Burundi countries that vary in per capita income level and location. In the econometric analysis, data from 1980-2019 for South Africa, 1972-2019 for Senegal and 1976-2019 for Burundi were used. Among the selected countries, South Africa ranks first in terms of per capita income, followed by Senegal and Burundi. The validity of Wagner's Law for South Africa, both the Keynesian Approach and Wagner's Law for Senegal, and Wagner's Law for Burundi were supported. Although Wagner's Law is valid in all of them, the degree of long-term cointegration relationship has changed according to the development level of the countries. In the long run, a 1% change in per capita income increases public expenditures by 0.53% in South Africa, 1.19% in Senegal and 1.55% in Burundi. These results prove to us that economic growth will cause more public expenditures in less developed countries compared to other countries. In other words, economic growth in Burundi causes more public expenditures to increase compared to Senegal and South Africa.