Kadınlarda evlenme yaşına göre bağlanma tarzı ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between attachment style and resilience in women by age of marriage
  1. Tez No: 704826
  2. Yazar: BETÜL KAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma evli kadınların bağlanma tarzları ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin evlenme yaşı doğrultusunda incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada evli bireylerin bağlanma tarzları ile psikolojik dayanıklılık düzeylerinin ne derece ilişkili olduğu ilişkisel tarama modeli kullanılarak araştırılmaktadır. Araştırma kapsamında evli kadınların bağlanma tarzları, psikolojik dayanıklılıkları ve evlenme yaşlarının yaş, evlenme şekli ve gelir düzeyi bakımından anlamlı ölçüde farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmaya en az bir yıldır evli olan 225 evli kadın katılmıştır. Araştırma, genel tarama modellerinden bir tanesi olan, ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak evli kadınların tanımlayıcı bilgilerine ulaşmak amacıyla“Demografik Veri Formu”kullanılmıştır. Ayrıca“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II”ve“Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”kullanılmıştır. Bağlanma tarzları ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan analiz sonucunda Bireylerin kaçınmacı bağlanma ve kaygılı bağlanma düzeyleri arttıkça psikolojik dayanıklılık düzeylerinin tüm alt boyutlarda azaldığı görülmüştür. Evli kadınların bağlanma tarzı ve psikolojik dayanıklılıklarında evlenme yaşı, yaş, evlenme şekli ve gelir düzeyi açısından anlamlı ölçüde değişip değişmediğini tespit etmek amacıyla bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA); evlilik yaşı bakımından anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla ise kikare testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda bağlanma tarzı ve psikolojik dayanıklılık ile evlenme yaşı arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Evli kadınların bağlanma tarzlarında yaş, evlenme şekli ve gelir düzeyi değişkenleri açısından anlamlı farklılık olduğu görülürken; psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile yalnızca gelir düzeyi arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Araştırmanın bir diğer bulgusunda ise evlenme yaşı ile yaş ve evlenme şekli arasında anlamlı bir ilişki bulunurken; gelir düzeyi ile anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the attachment style and resilience levels of married women in line with the age of marriage. The relationship between attachment styles and resilience levels of married individuals is investigated using the relational screening model. Within the scope of the study, it was also examined whether the attachment style, resilience and marriage age of married women differ significantly in terms of age, marriage type and income level. The participant group of the study consists of women who have been married for at least one year. 225 married women participated in the study. The research was carried out with relational scanning model, one of the general scanning models. As a data collection tool,“Demographic Data Form”was used to reach the demographic information of married women. In addition,“Experiences in Close Relationships Inventory-II”and“Resilience Scale for Adults”were used. Correlation analysis was conducted to examine the relationship between attachment styles and resilience. As a result of the analysis, it was seen that as the avoidant attachment and anxious attachment levels of the individuals increased, their resilience levels decreased in all sub-dimensions. Independent groups t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to determine whether there is a significant difference in attachment style and resilience of married women in terms of age, marriage type and income level; The chi-square test was used to determine whether there was a significant difference in terms of marital age. As a result of the study, no significant difference was found between attachment style and resilience and marriage age. While there is a significant difference in the attachment style of married women in terms of age, marriage type and income level variables; It has been observed that there is a significant difference between resilience levels and income level only. Another finding of the study is that while there is a significant relationship between the age of marriage and the age and mode of marriage; There was no significant relationship with income level.