Zerene kaplıcasından (Hakkari) izole edilen bakterilerin ekstraselüler hidrolitik enzim kapasitelerinin belirlenmesi ve karakterizasyonu
Determination and characterization of extracellular hydrolytic enzyme capacities of bacteria isolated from Zerene hot spring (Hakkari)
- Tez No: 704830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın materyalini; Hakkari İli'nin Sarıtaş Köyü sınırları içerisinde yer alan Zerene Kaplıcası'nda toplanan su ve sediment numuneleri oluşturdu. Su ve sediment numunesinden izole edilen 4 bakterinin amilaz, lipaz, selülaz, proteaz, ksilanaz, L-asparaginaz ve L- glutaminaz üretme kabiliyetlerine bakıldı. İzolatların tümünün lipaz, ksilanaz, selülaz ve L-glutaminaz enzimi yönünden negatif olduğu tespit edildi. Amilaz enzimini MN001ve MN010, proteaz enzimini MN003, MN004 ve MN010 izolatlar üretme kabiliyeti gösterdi. L-asparaginaz enzimini ise tüm izolatların ürettiği belirlendi. İzolatlar morfolojik, fizyolojik, biyokimyasal özelliklerine ve 16S rRNA dizi analizine göre teşhis edildi. İzolatların genomik DNA'sı izole edildikten sonra 16S rRNA gen bölgesinin PCR amplifikasyonu, 27F ve 1492R evrensel primerleri ile gerçekleştirildi. Türler arasındaki genetik uzaklığı belirlemek için Maksimum Likelihood filogenetik ağacı oluşturuldu. İzolatların filogenetik ağaçta güçlü bir homoloji ile kümelendiği gözlemlenmiş olup genetik pozisyonları ortaya konuldu. Karşılaştırmalı 16S rRNA gen dizisi analizi sonucunda MN001 nolu izolatın %99,59 Bacillus licheniformis ile, MN003 nolu izolatın %100 Bacillus oceanisediminis ile, MN004 nolu izolatın %100 Bacillus subtilis ile, MN010 nolu izolatın %100 Bacillus halotolerans ile benzerlik gösterdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The material of this research; Water and sediment samples collected in Zerene Thermal Spring, located within the borders of Sarıtaş Village of Hakkari Province, were formed. The ability of 4 bacteria isolated from water and sediment samples to produce amylase, lipase, cellulase, protease, xylanase, L-asparaginase and L-glutaminase was examined. All isolates were found to be negative in terms of lipase, xylanase, cellulase and L-glutaminase enzymes. The amylase enzyme MN001 and MN010, protease enzyme MN003, MN004 and MN010 showed the ability to produce isolates. It was determined that all isolates produced L-asparaginase enzyme. Isolates were identified according to their morphological, physiological, biochemical characteristics and 16S rRNA sequence analysis. After the genomic DNA of the isolates was isolated, PCR amplification of the 16S rRNA gene region was performed with the universal primers 27F and 1492R. A Maximum Likelihood phylogenetic tree was constructed to determine the genetic distance between species. It was observed that the isolates clustered with strong homology in the phylogenetic tree and their genetic positions were revealed. As a result of the comparative 16S rRNA gene sequence analysis, it was determined that the isolate MN001 was 99.59% similar to Bacillus licheniformis, MN003 was 100% similar to Bacillus oceanisediminis, MN004 was 100% similar to Bacillus subtilis, and MN010 was 100% similar to Bacillus halotolerans.