Dame Ninette de Valois ve baleleri
Dame Ninette de Valois and her ballets
  1. Tez No: 132776
  2. Yazar: ZEREN TOPÇU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EFZA TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Dansçılık Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Sanat Eseri Çalışması Raporu olarak hazırlanan ve“Dame Ninette de Valois ve Baleleri”adını taşıyan bu rapor'un amacı İngiliz Kraliyet Bale Okulu, Kraliyet Balesi ve Türk Bale Okulu, Türk Devlet Balesi'nin kurucusu olan Dame Ninette de Valois'nin balelerini ve bu bağlamda onun koreografi stilini incelemektir. Koreografi kavramının tanımlandığı ve koreografi sanatının tarihçesi hakkında kısa bilgi verilmiş olan bu raporda Dame Ninette de Valois'nin biografisi ve koreografileri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Dame Ninette de Valois'nin önemli balelerinden“Job”,“The Haunted Ballroom”, Bar aux Folies Bergere“, ”The Rake's Progress“, ”Checkmate“, ”The Prospect Before Us“ ve Ankara Devlet Balesi için yarattığı ”Çeşmebaşı“ ile ”Sinfonietta" baleleri, libretto, müzik partisyonları, dekor-kostüm tasarımı açısından incelenmiş ve bu eserlerin koreografik özellikleri açıklanmaya çalışılmıştır. Raporda aynı zamanda başarılı bir eğitmen ve ilk Türk Bale Okulunu kuran Dame Ninette de Valois'nin öğrencileri ve Türk Balesinin değerli sanatçıları olan kişilerle yapılan söyleşiler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This“Master's Degree”report entitled“Dame Ninette de Valois and Her Ballets”aims to examine the choreographic style of Dame Ninette de Valois who is a well known choreographer, founder of The Royal Ballet School, Royal Ballet Company and The Turkish Ballet School, Turkish Ballet Company. Choreography, as a concept is defined and a brief information on the history of choreography as an art is examined with Dame Ninette de Valois's biography and her choreographic works. Dame Ninette de Valois's well known ballets such as“Job”,“The Haunted Ballroom”,“Bar aux Folies Bergere”,“The Rake's Progress”,“Checkmate”and“The Prospect Before Us”and her two ballets“Çeşmebaşı”and“Sinfonietta”which she created for The Ankara State Ballet are examined from libretto's, music scores and scenery and costume aspects. Choreographic characteristics of above mentioned ballets are examined taking into consideration Dame Ninette de Valois's choreographic style. Since Dame Ninette de Valois was a successful ballet teacher and the founder of the first Turkish Ballet School, interviews were made with some of her Turkish students who became distingueshed members of The Turkish Ballet.