COVID 19 pandemisinin restoran sektörüne kısa – orta – uzun vadeli etkileri üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on the short- medium- long-term effects of covid 19 pandemia on the restaurant industry
  1. Tez No: 704829
  2. Yazar: SABRİYE BÜKE AYERDEN KOYUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Covid-19 salgını ortaya çıktığı günden beri tüm dünyanın düzenini değiştirmiştir. Ülkelerin sağlık sistemlerinin yanı sıra, ekonomiler, toplumsal değerler, tüketim alışkanlıkları ve bireyler salgından ayrı ayrı etkilenmiştir. Covid-19 salgınına karşın ülkeler farklı önlemler almış fakat genel olarak salgına hazırlıksız yakalanıldığı ortaya konmuştur. Covid-19 salgını hem toplumsal hem de ekonomik olarak olumsuz etkiler yaratmaktadır. Ülkelerin sınırlarını kapatmaları, seyahat kısıtlamalarının getirilmesi ve beraberinde ulaşım ve konaklama rezervasyonlarının iptal edilmesi hizmet sektörünü durma noktasına getirmiştir. İnsanların yemek, sosyalleşme, iş gibi amaçlarla sıkça ziyaret ettiği restoranlar salgın sebebiyle en ağır darbeyi alan sektörlerden biri olmuştur. Restoran sektörü durma noktasına gelmiş ve birçok restoran işletmesi dünya çapında kapanmış veya müşterilerine kısıtlı hizmet sağlamıştır. Bu araştırmada, Covid-19 pandemisi olarak da adlandırılan yeni Covid-19 hastalığının restoran sektörü üzerindeki etkilerini araştırılmıştır. Çalışmada, Covid-19 salgınının restoran düzenini, restoran tedarik zincirini, değişen müşteri davranışlarını nasıl etkilediği ve araştırmaya katılan restoranların finansal durumları araştırılmıştır. Aynı zamanda salgının restoran sektörüne kısa, orta ila uzun vadeli etkileri incelenmiştir. Araştırmada sektörü kısa, orta ve uzun vadede etkileyen finansal, tedarik zinciri ve değişen tüketici alışkanlıkları öne çıkan önemli bulgulardandır. Çalışmada, sektördeki işletmeci ve yöneticilerin Covid-19 dönemi sırasında ve sonrasında değişen ortamda dayanıklılığı artırmak için benimseyebilecekleri birkaç stratejiye de yer verilmiştir. Bu araştırma teori ve pratiğe katkı sağlama amacıyla yazılmıştır. Bu araştırma tam hizmet veren restoranlar üzerinde yapılmış olup, küçük ölçekli ve fast food tipi restoranları kapsamamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 outbreak has changed the world order since from the beginning. INot only affected the health systems of countries, but also economies, social values and individuals have been affected separately by the epidemic. Despite the Covid-19 outbreak, countries have taken different precautions, but it has been revealed that in general, the epidemic was caught unprepared.The Covid-19 outbreak has negative effects both socially and economically. The closing of the borders of the countries, travel restrictions and the cancellation of transportation and accommodation reservations brought the service industry to a halt. Restaurants are place that where people visit frequently for dining, socializing and business purposes have been one of the sectors that received the heaviest blow due to the epidemic. The restaurant industry has come to a standstill and many restaurant businesses worldwide have closed or provided limited service to their customers. In this research, the effects of the new Covid-19 disease, also called the Covid-19 pandemic, on the restaurant industry were investigated. In the study, how the Covid-19 epidemic affected the restaurant layout, restaurant supply chain, changing customer behavior and the financial status of the restaurants participating in the research were investigated. At the same time, the short, medium and long-term effects of the epidemic on the restaurant industry were examined. Financial, supply chain and changing consumer habits that affect the sector in the short, medium and long term are among the important findings in the research. The study also includes several strategies that business operators and managers in the industry can adopt to increase resilience in the changing environment during and after the Covid-19 era. This research has been written to contribute to theory and practice. This research was conducted on fine dining restaurants and does not include small-scale and fast-food restaurants.