Meme kanseri cerrahisi sonrası el kavrama kuvveti ilişkili üst ekstremite fonksiyonelliğini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of the affecting factors of hand grip strength-related upper extremity functionality after breast cancer surgery
- Tez No: 704852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM TÜTÜN YÜMİN, PROF. DR. YEŞİM BAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma meme kanseri cerrahisi geçiren bireylerde el kavrama kuvveti ile ilişkili üst ekstremite fonksiyonu (EKKf) üzerine yaş, yorgunluk, üst ekstremitenin sübjektif raporlanan fonksiyonu ve fiziksel inaktivite parametrelerinin etkisini incelemek amacıyla planlandı. EKKf üzerine oturma süresi, yorgunluk ve egzersize yönelik algılanan engel düzeyinin aracı etkilerini incelemek ikincil amaç olarak planlandı. Çalışmaya 111 birey dahil edildi. El kavrama kuvveti dinamometre ile, ağrı eşiği ve toleransı algometre ile, omuz kas kuvveti dijital dinamometre ile, yorgunluk Yorgunluk Şiddet Ölçeği ile, oturma süresi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu'nun 7. sorusu ile, egzersiz inanışları/bariyerleri Egzersiz Yararları/Engelleri Ölçeği ile, sübjektif raporlanan üst ekstremite fonksiyonu Omuz, Kol ve El Sorunları Anketi (DASH) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects of age, fatigue, subjective reported upper extremity function and physical inactivity parameters on hand grip strength related upper extremity function (HGSRUEf) in individuals who underwent breast cancer surgery. Investigating the mediator effects of sitting time,fatigue, and perceived barrier level towards exercise on HGSRUEf was planned as secondary purpose. 111 individuals were included in this study. Hand grip strength was evaluated with dynamometer, pain threshold and tolerance with algometer, shoulder muscle strength with digital dynamometer, fatigue with Fatigue Severity Scale, sitting time with International Physical Activity Questionnaire Short Form's 7th question, exercise beliefs/barriers with Exercise Benefits/Barriers Scale, subjective reported upper extremity function with Disabilities of Arm, Shoulder and Hand (DASH) questionnaire were evaluated.