Biyolojik ajan kullanan romatoid artritli hastalarda fibromiyalji ve anksiyetenin hastalık aktivites, ağrı ve fonksiyonel duruma etkisi
Effect of fibromyalgia and anxiety on disease activity, pain and functional status in patients with rheumatoid arthritis using biological agent
- Tez No: 610249
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARKUCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Biyolojik Ajan Kullanan Romatoid Artritli Hastalarda Fibromiyalji ve Anksiyetenin Hastalık Aktivitesi, Ağrı ve Fonksiyonel Durum Üzerine Etkisi Amaç: Romatoid artritle takip edilen ve takibinde biyolojik DMARD (Hastalık modifiye edici antiromatizmal ilaçlar) başlanan hastalarda fibromiyalji ve anksiyetenin hastalık aktivitesi, ağrı ve fonksiyonel duruma etkisini incelemek Metod: Çalışmaya romatoid artrit tanısıyla takip edilen ve biyolojik DMARD (Hastalık modifiye edici antiromatizmal ilaçlar) kullanan 31 hasta dahil edildi. Hastaların; biyolojik DMARD (Hastalık modifiye edici antiromatizmal ilaçlar) başlandığı zaman, 1 ay ve 3 ay sonraki muayene kayıtları tarandı. Hastaların DAS 28 (Hastalık aktivite skoru) ve VAS (görsel ağrı skalası) skorları, 2013 ACR tanı kriterlerine göre fibromiyalji tanısı olup olmadığı, HAD (Hastane anksiyete ve depresyon ölçeği) skorlarına göre anksiyete veya depresyon varlığı kaydedildi. Bulgular: DAS 28 ve VAS skorlarında 1 ve 3. aylarda azalma düzeylerinde, fibromiyalji, anksiyete ya da depresyon olanlarla olmayanlar arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Ayrıca, anksiyete ya da depresyon skorlarında azalma olanların oranıyla, DAS 28 skorlarında 1 ve 3. aylardaki azalma düzeyleri sırasıyla 2 ve 2,8'den az ve çok olanlar arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Effect of Fibromyalgia and Anxiety on Disease Activity, Pain and Functional Status in Patients With Rheumatoid Arthritis Using Biological Agent Aim: Study of effects of the anxiety and fibromyalgia on the activation of disease, pain and functional status of the disease on the people with rheumatoid arthritis following up with biological DMARD (Disease modifying antirheumatic drugs). Method: 31 patients are involved the study whoever is diagnosed with rheumatoid arthritis and following up with biological DMARD (Disease modifying antirheumatic drugs). Patients examination records were analyzed when the began to using biological DMARD on 1st and 3 rd month. The patients evaluated to according to DAS 28 (disease activity score) and VAS (visual analog scale), 2013 ACR diagnosing criteria for diagnosing fibromyalgia and HAD (Hospital anxiety and depression scale) for depression and anxiety. Findings: There was no meaningful decline on the DAS and VAS scoring between the people with anxiety or depression and people without anxiety or depression (p>0,05). Also, between the people who is with decreased scoring of the anxiety or depression scoring and people with DAS decline scores on the 1st and 3rd month. In the order of 2 and less and/or more than 2,8 was not observed difference.