Senil kalsifik aort darlığı hastalarında endocan ve serum inflamatuar belirteçleri arasındaki ilişki
The relationship between endocan and serum inflammatory markers in patients with senile calcific aortic stenosis
- Tez No: 704873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç Toplumun yaşam süresinin uzaması ve medikal tedavilerin etkilerinin ve ulaşılabilirliğinin artması sebebiyle, romatizmal kapak hastalıklarının sıklığı azalmış ve dejeneratif kapak hastalıklarının sıklığı artış göstermiştir. Dejeneratif aort stenozu fizyopatolojisinde, endotelyal disfonksiyon, okside lipit birikimi, inflamasyon, apoptoz ve kalsifikasyon ile birlikte ilerleyen komplike bir süreç etkili olmaktadır. Bu süreç ateroskleroz fizyopatolojisi ile benzerlikler taşımaktadır. Yapılan pek çok çalışmada dejeneratif aort stenozu ile aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklar arasında ilişki gösterilmiştir. Vasküler endotelyal hücrelerden sekrete edilen, inflamatuar ve vasküloprotektif reaksiyonlara aracılık eden ESM-1 ile ilgili yapılan pek çok çalışmada ESM-1'in başta ateroskleroz olmak üzere endotelyal hücre aktivasyon ve disfonksiyonunun eşlik ettiği pek çok patolojinin göstergesi olabileceği gösterilmiştir. Çalışmamızda ateroskleroz ile benzer patofizyolojik mekanizma ile ilerleyen senil kalsifik aort darlığı ile serum endocan düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırdık. Gereç ve Yöntem Çalışmamıza Haziran 2018 ile Ekim 2021 tarihleri arasında Balıkesir Üniversitesi Kardiyoloji Polikliniği'ne başvuran 65-80 yaş arasındaki hastalar dahil edildi. Bilinen kardiyovasküler hastalığı olan hastalar, kardiyak cerrahi öyküsü olan hastalar, biküspit aort kapağı, romatizmal kapak hastalığı olan hastalar, düşük ejeksiyon fraksiyonu olan hastalar, konjenital kalp hastalığı olan hastalar, pulmoner hipertansiyonu olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Ayrıca diyaliz hastaları, romatolojik hastalığı olan hastalar, COVİD geçirmiş hastalar, malignite öyküsü olan hastalar, inflamatuar patolojisi bulunan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların poliklinik başvurusu sırasında rutin biyokimyasal ve hematolojik değerlendirmeleri ve ekokardiyografik ölçümleri yapıldı. Ayrıca hastalardan yazılı onamları sonrasında alınan periferik kan örnekleri jelli tüplere alındı. Plazmalar - 80 ℃'de muhafaza edildi. Örnekler Elabscience Human ESM 1 (Endothelial Cell Spesific Molecule 1) ELİSA kiti (USA) ile prospektif olarak değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 15.0 (Statistical Package for Social Science) (SPSS, Inc) kulanıldı. Bulgular Çalışmamıza 155 hasta dahil edildi. Hastalar aort velositelerine göre 4 ayrı gruba ayrıldı (kontrol grubu(n=39), hafif aort stenozu(n=58), orta aort stenozu (n=24), ileri aort stenozu (n=34)). Gruplar arasında demografik özellikler ve kullanılan ilaçlar açısından anlamlı fark bulunmamaktadır. Yaş ortalaması kontrol grubunda diğer gruplara göre düşük izlendi (Kontrol 70,56 ± 4,25, hafif aort stenozu 74,02 ± 5,94, orta aort stenozu 74,75 ± 5,14, ileri aort stenozu 73,14 ± 5,65 p=0.008).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim The frequency of rheumatic valve diseases has decreased and the frequency of degenerative valve diseases has increased due to the prolongation of the life expectancy of the population and the increase in the effects and accessibility of medical treatments. A complicated process with endothelial dysfunction, oxidized lipid accumulation, inflammation, apoptosis and calcification is effective in the pathophysiology of degenerative aortic stenosis. This process has similarities with the pathophysiology of atherosclerosis. Many studies have shown a relationship between degenerative aortic stenosis and atherosclerotic cardiovascular diseases. In many studies on ESM-1, which is secreted from vascular endothelial cells and mediates inflammatory and vasculoprotective reactions, it has been shown that ESM-1 may be an indicator of many pathologies accompanied by endothelial cell activation and dysfunction, especially atherosclerosis. In our study, we investigated the relationship between progressive senile calcific aortic stenosis with a pathophysiological mechanism similar to atherosclerosis and serum endocan levels. Material and Method Patients between the ages of 65 and 80 who applied to Balikesir University Cardiology Outpatient Clinic between June 2018 and October 2021 were included in our study. Patients with known cardiovascular disease, history of cardiac surgery, bicuspid aortic valve, rheumatic valve disease, low ejection fraction, congenital heart disease, pulmonary hypertension were not included in the study. In addition, dialysis patients, patients with rheumatological disease, COVID, history of malignancy, and inflammatory pathology were not included in the study. Routine biochemical and hematological evaluations and echocardiographic measurements were performed at the time of admission to the outpatient clinic. In addition, after the written consent of the patients, peripheral blood samples were taken into gel tubes. Plasmas were stored at -80℃. Samples were prospectively evaluated with the Elabscience Human ESM1 (Endothelial Cell Specific Molecule 1) ELISA kit (USA). SPSS 15.0 (Statistical Package for Social Science) (SPSS, Inc) was used to evaluate the data. Results 155 patients were included in our study. Patients were divided into 4 groups according to their aortic velocities (control group (n=39), mild aortic stenosis (n=58), moderate aortic stenosis (n=24), advanced aortic stenosis (n=34)) There was no significant difference between the groups in terms of demographic characteristics and drugs. The mean age of the control group was lower than the other groups (Control 70.56 ± 4.25, mild aortic stenosis 74.02 ± 5.94, middle aortic stenosis 74.75 ± 5.14, advanced aortic stenosis 73.14 ± 5, 65 p=0.008).